27 maja 2021

Premiera zina „Historia Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1” mgr Michała Sity

27 maja 2021 | Karolina Dziubata

W najbliższy piątek w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie nasz doktorant Michał Sita zaprezentuje premierowo swój nowy zin „Historia Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1”.

„Widowiska w Murowanej Goślinie angażują okolicznych mieszkańców do odgrywania wybranych zdarzeń polskiej historii – od początków chrześcijaństwa, przez obronę Jasnej Góry, po epizody II wojny światowej. Partycypacyjny spektakl realizuje czterystu wolontariuszy wcielających się w półtora tysiąca postaci. W przerwach między kolejnymi aktami, ten sam aktor musi więc wrócić za kulisy, szybko się przebrać i na sygnał dobiec do wyznaczonego miejsca trawiastej sceny, by wykonać określone gesty i ruchy, jakie z punktu widzenia publiczności ułożą się w kolejne cytaty z malarskich reprezentacji przeszłości Polski. Cały wiosenny sezon weekendowych prób poświęcony jest tego rodzaju choreograficznym ćwiczeniom.

Historia Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1 jest pierwszym z niewielkich wydawnictw, jakie posłużą analizie używania przeszłości w przestrzeni publicznej. To fotograficzny zin i jednocześnie narzędzie, jakie pomaga mi w prowadzeniu w Murowanej Goślinie etnograficznych badań.”

Wydawnictwo możliwe dzięki współpracy z Miesiącem Fotografii w Krakowie, Instytutem Antropologii i Etnologii UAM i Stowarzyszeniem Dzieje. Projekt zina zrealizowany został w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

szczegóły premiery: https://www.facebook.com/events/1210205166080090/

Gratulacje!