13 lutego 2019

Doktoranci z Senegalu w naszym Instytucie (program Erasmus +)

13 lutego 2019 | Agata Stanisz

Od października 2018 r. do lutego 2019 r. na Wydziale Historycznym gościliśmy trójkę doktorantów z Univeristé Cheikh Anta Diop (UCAD) w Dakarze (Faculté des Lettres et Sciences Humaines). Przyjazd do Polski umożliwił im program Erasmus + dotyczący mobilności doktorantów między naszym Instytutem a UCAD. Na tegoroczną wymianę przyjechało dwoje archeologów: Ousmane Sow i Mouhamet Traore oraz jeden rusycysta: Mouhamed Fall.

Jak sami zgodnie twierdzą – był to dla nich niezwykle intensywny oraz owocny naukowo i poznawczo czas. Wraz z profesorem Ryszardem Vorbrichem – opiekunem wymiany ze strony polskiej – odwiedzili m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centrum Dialogu „Przełomy” czy też Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie Szczecińskim. Jako doktoranci wzięli również aktywny udział w międzynarodowej konferencja naukowej w Warszawie: „Interreligious Cooperation. Examples from the World and from the Poland” zorganizowanej przez Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

I choć przyznają, że lubią polską zimę i śnieg (którego naturalnie nie ma w Senegalu), to jednak zdecydowanie bardziej preferują słońce i wyższe temperatury. Chwalą sobie także poznańskie tramwaje i polską muzykę. Sporym wyzwaniem okazała się dla nich nauka języka polskiego, ale i temu stawili dzielnie czoło.

Program Erasmus + umożliwił senegalskim doktorantom nie tyle wymianę oraz nabycie nowych doświadczeń naukowych, ale także wielowymiarowy (choć krótki) kontakt z kulturą polską. Z całą pewnością będą tęsknić za polskimi pierogami i rosołem. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i wzajemne ubogacenie kulturowe. Mamy nadzieję, że do zobaczenia!

I na koniec słowa podziękowania od senegalskich doktorantów w języku wolof: „Dieureudief. Ba benene yoon.” (Dziękujemy bardzo i do zobaczenia).