Webinar CeBaM: Klub filmowy w obozie – o rekonstrukcji godności uchodźców (25.03.2021)
11 marca 2021 | Karolina Dziubata
Centrum Badań Migracyjnych zaprasza na webinar, podczas którego prof. Izabela Wagner-Saffray (Collegium Civitas/Institute Convergence Migration) przedstawi referat Klub filmowy w obozie – o rekonstrukcji godności uchodźców.
Wydarzenie odbędzie się w czwartek 25.03.2021 r. w godzinach 10:00-11:30.
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rejestrację pod adresem: https://forms.gle/3MqjXm1mkF2gc65Y6
Abstrakt wystąpienia:
Jednym
z elementów badania etnograficznego były regularne (dwa razy w
tygodniu) popołudnia filmowe organizowane przez badaczkę w obozie dla
uchodźców w południowych Włoszech. Program trzygodzinnych seansów
dyskusyjnych „klubu filmowego” (nazwa nadana przez administrację obozu)
obejmował wspólne oglądanie uprzednio wybranych przez mieszkańców obozu
filmu, a następnie dyskusja nad nim. Webinar jest poświęcony procesowi
odzyskiwania godności przez uczestników klubu w wyniku uczestniczenia w
spotkaniach. Zarówno rola wybranych filmów (ich przekaz), jak i dyskusji
po projekcji (relacja z prowadzącą) wskazują na „integracyjny”
potencjał tego typu zajęć. Badanie wskazuje równocześnie na decydującą
rolę złożonego kontekstu życia uchodźców (warunki w obozie, jak i
kontekst prawny uczestników badania). Jest to opowieść o wyjątkowym
doświadczeniu, które pomimo sukcesu, zakończyło się porażką.
Izabela Wagner-Saffray – socjolożka, profesor uczelniany w Instytucie Socjologii Collegium Civitas, badaczka (fellow) w Institute Convergence Migration w Paryżu, a także badaczka (associate researcher) w laboratorium DynamE – Dynamiques Européennes (L’UMR7367), działającym w ramach CNRS (Centre National de Recherche Scientifique) i Uniwersytetu w Strasburgu.
Jej zainteresowania naukowe obejmują studia karier artystycznych i naukowych, mobilność geograficzną naukowców i artystów. Od 2016 roku Wagner rozpoczęła w obozie dla uchodźców pracę wolontariacką, którą przekształciła w teren badawczy. Jednym ze studiowanych zagadnień jest rola sztuk (muzyka, taniec, film i teatr) na proces włączania się uchodźców w życie przyjmujących.
W latach 2010-2011 Wagner była badaczką wizytującą w Department of the History of Science, Harvard University, a w 2016 r. – w New School for Social Research w Nowym Jorku. Była także profesorką wizytującą w następujących miejscach: Fudan University w Szanghaju (Chiny, 2012), Minho University (Portugalia, 2013 i 2014), Cagliari University (Włochy, 2015), EHESS w Paryżu (2017, 2020) i Sapienza Università (Włochy, 2020).
Izabela Wagner jest autorką „Producing Excellence. Making of a Virtuoso” (Rutgers UP, 2015). Książka ta ukazała się także w języku chińskim (⾳音乐神童加⼯工⼚厂, Normal University Press, Szanghaj 2016) i rosyjskim (Создание виртуозов. Через тернии к звездам: как рождаются виртуозы; Exmo, Moskwa, 2019). Ponadto w 2011 roku ukazała się w Polsce jej praca zatytułowana „Becoming Transnational Professional. Kariery i mobilność polskich elit naukowych.” (Scholar, 2011). Wagner jest także autorką artykułów traktujących o warunkach pracy, konstrukcji karier, międzynarodowej mobilności „twórczych profesjonalistów”. Od 2019 publikuje teksty o tematyce uchodźczej. Pisze także teksty typowe dla socjologii zaangażowanej.
W 2020 Izabela Wagner opublikowała biografię Zygmunta Baumana: „Bauman: a Biography” (Polity, 2020).
Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.
Link do wydarzenia na portalu FB: https://www.facebook.com/events/432434014678548/
Do zobaczenia!