24 listopada 2020

Webinarium CeBaM: Dostęp do szczepień — sytuacja imigrantów romskich pochodzenia rumuńskiego w Poznaniu

24 listopada 2020 | Agata Stanisz

W imieniu całego zespołu Centrum Badań Migracyjnych zapraszam na webinarium w czwartek 26.11.2020 r., na którym mgr Katarzyna Czarnota zaprezentuje wyniki badań, które zrealizowała w ramach Minigrantu Migracyjnego CeBaM pt. Dostęp do szczepień — sytuacja imigrantów romskich pochodzenia rumuńskiego w Poznaniu. Stereotypy, diagnoza sytuacji i projektowanie przyszłych działań medycznych.

Romowie są postrzegani jako grupa o nastawieniu „antyszczepionkowym”. Celem badań zrealizowanych przez Katarzynę Czarnotę była diagnoza sytuacji społeczności imigrantów romskich pochodzenia rumuńskiego zamieszkałych na tzw. „koczowisku” w Poznaniu w kontekście zarówno nastawienia społeczności do podstawowych szczepień, jak i dostępu do możliwości ich wykonania. Zdiagnozowane i skategoryzowane zostały istniejące bariery i ich przyczyny. Drugim celem badań było przygotowanie diagnozy w oparciu o którą zaprojektowane zostaną działania praktyczne (koordynowane przez Fundację Akceptacja), mające na celu asystę członków społeczności w kontekście dostępu do służby zdrowia i zwiększony dostęp do samych szczepień. Projekt Katarzyny Czarnoty ma charakter interdyscyplinarny i antydyskryminacyjny – łączy poszerzanie wiedzy teoretycznej dotyczącej stereotypów wobec imigrantów romskich pochodzenia rumuńskiego oraz barier w dostępnie do służby zdrowia. Jego realizacja stworzy możliwość podjęcia działań praktycznych dążących do polepszenia sytuacji zdrowotnej społeczności. Rezultaty będą wykorzystywane zarówno w debacie naukowej, jak i we współpracy ze społecznością (dzięki współpracy z Fundacją Akceptacja oraz Kołami Studenckimi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, które to mają zamiar realizować działania w zakresie służby zdrowia w oparciu o diagnozę z przedstawionego projektu). Aspekt antydyskryminacyjny, związany jest z przeciwdziałaniem mowie nienawiści i dyskryminacji Romów, którym w debacie publicznej przypisywane są często postawy „antyszczepionkowe” i niechęć do korzystania ze służby zdrowia, co w przeszłości było jedną z przyczyn wysiedleni.

Rejestracja na webinarium: https://forms.gle/YRF8o8etZxSf5jv16

Link do webinarium zostanie przesłany e-mailem osobom zarejestrowanym.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2844215495856683

Pozdrawiam: Agata Stanisz