3 kwietnia 2025

(Re)konstruksja wiejskiego stroju poznańskiego. Kurs zawodowy konstrukcji, kroju i szycia tradycyjnej odzieży ludowej

Stypendium Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, KPO NextGeneration EU (nr 161/KPO. STYPENDIA/NIMiT/2024)

Wykonawczyni projektu: prof. UAM dra hab. Anna Weronika Brzezińska (awbrzez@amu.edu.pl)

Miejsce realizacji: Poznań

Instagram @wiejski_stroj_poznanski

Opis projektu:

Projekt stypendialny dotyczył wzięcia udziału w profesjonalnym kursie konstrukcji, kroju i szycia tradycyjnej odzieży, w oparciu o zachowaną ikonografię. Efektem realizacji projektu stypendialnego było wykonanie konstrukcji elementów odzieży tradycyjnego wiejskiego stroju poznańskiego, którego tradycja noszenia całkowicie zanikła w 1 połowie XX wieku. Kurs został zrealizowany w firmie specjalizującej się w projektowaniu odzieży „Żółta szpilka – akademia rzemiosła”.

Tradycyjny wiejski strój poznański noszony był przez mieszkanki Poznania, które wywodziły się z rodzin wiejskich. Pracowały one jako służące, praczki i kucharki w bogatych domach, a wiejski strój poznański będący wypadkową strojów wielkopolskich noszonych przez kobiety wywodzące się z różnych miejscowości wielkopolskich był dla nich formą manifestowania swojej przynależności terytorialnej. Jedną z takich kobiet była moja prababcia Marianna Brzezińska zd. Ratajczak pracująca jako praczka w Hotelu Bazar. Jako jej prawnuczka chciałam przywrócić pamięć o tych (w większości anonimowych) wiejskich kobietach, ciężko pracujących. W ramach programu stypendialnego pod okiem profesjonalnej konstruktorki odzieży opracowałam konstrukcję i krój wiejskiego stroju poznańskiego (jaczka i spódnica) w dwóch wersjach – codziennej i odświętnej.

Kolejnym działaniem projektu było wykonanie dokumentacji zdjęciowej przez fotografa Jędrzeja Szygułę, która została udostępniona w Cyfrowym Archiwum im. Józefa Burszty.

Fotografie

Audycja w Radiu Poznań z dn. 09.02.2025 r.