6 marca 2020

Konferencja: Schyłek martyrologii? Muzea i miejsca pamięci w obliczu zmian społecznych i technologicznych w 4 pokoleniu powojnia

6 marca 2020 | Anna Weronika Brzezińska

Zapraszamy od udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Schyłek martyrologii? Muzea i miejsca pamięci w obliczu zmian społecznych i technologicznych w 4 pokoleniu powojnia”, która odbędzie się w Sztutowie w dniach 26-27 listopada 2020 roku.

Niewzruszone, jak się wydawało i stałe od ponad 70 lat monolityczne wyobrażenie o Świadkach i miejscach pamięci w muzeach na terenach byłych obozów na naszych oczach definiuje się od nowa. Otacza nas świat szybkiej informacji, fake newsów, borykamy się z wyzwaniami związanymi z obserwowanym przejściem z pamięci komunikatywnej w pamięć kulturową. Nie zawsze wyobrażenie humanistów muzealników na temat tego, czym jest dobra wystawa muzealna zgodne jest z tym, co proponują projektanci, inżynierowie i architekci skupieni na jej technologicznym aspekcie. Często zaczynamy się zastanawiać już nie nad tym, co będzie za 15-20 lat, a nad tym co, jak i do kogo będziemy tworzyć przekaz muzealny za 4 czy 5 lat.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania TUTAJ

Organizatorzy:

Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945)

Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Rada Naukowa:

Prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski, UG

Prof. UW dr hab. Waldemar Czachur

Prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, UG

Prof. UAM dr hab. Izabella Main

Dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach/Opolu

Komitet Organizacyjny:

Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof

dr Marcin Owsiński, Dział Naukowy Muzeum Stutthof

Prof. UAM dr hab. Anna Weronika Brzezińska, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa UAM

Prof. UAM dr hab. Małgorzata Fabiszak, Wydział Anglistyki UAM

mgr Patryk Dobkiewicz (sekretarz), Wydział Anglistyki UAM.