24 stycznia 2019

Podcasty Antropofonu: wywiad z prof. Andrzejem Brenczem

24 stycznia 2019 | Agata Stanisz

Z okazji 100-lecia poznańskiej etnologii otwieramy cykl podcastów z rozmowami z byłymi i aktualnymi pracownikami Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Podcasty, które zaprezentujemy powstały w latach 2012-2014 w ramach projektu „Antropofon” a ich autorami są obecnie już absolwenci Instytutu.

Rozpoczynamy od rozmowy z prof. Andrzejem Brenczem (Profesor emeritus w Zakładzie Studiów Polskich i Regionalnych), którą przeprowadzili i a następnie opracowali w formie podscatu: Justyna Adamczewska, Justyna Gąsiorek oraz Marta Wojciechowska.

„Profesor Andrzej Brencz był Kierownikiem Zakładu Etnologii Polski i to głównie z Polską związane są jego zainteresowania badawcze. Profesor jest bowiem specjalistą od Wielkopolski – tutejszej kultury, folkloru, specyfiki regionalnej. Niemniej jednak zamiłowania profesora nie ograniczają się jedynie do tego niewielkiego obszaru – drugim, nieco większym i również bardzo dla niego ważnym kawałkiem świata są Bałkany. Właśnie tematyki bałkańskiej dotyka nasz wywiad, który przeprowadziłyśmy z profesorem wiosną tego roku. Naszą inspiracją była niezwykle emocjonalna reakcja profesora Brencza na wieść, iż wybieramy się w najbliższym czasie na wycieczkę do Albanii. Zauważywszy jak silne uczucia wzbudza w nim wspomnienia Bałkanów stwierdziłyśmy, iż jest to jeden z najlepszych tematów, o których możemy z nim porozmawiać. Profesor Brencz opowiedział nam jak zaczęła się jego przygoda z Bałkanami, jak trafił tam po raz pierwszy jeszcze w latach studenckich, otrzymując możliwość wyjazdu na wymianę uczelnianą do Belgradu. Po tym pierwszym kontakcie z regionem miały miejsce następne – przyjazd studentów z Jugosławii do Polski, kolejne wyjazdy na badania terenowe, stypendium, zwiedzanie i wycieczki… Podczas tych wielu pobytów na południu profesor zdążył doświadczyć i zaobserwować wielu ciekawych sytuacji i zdarzeń. Stąd też w naszym podcaście znajdą się opowieści o tradycyjnym serbskim weselu, o mniej tradycyjnym pogrzebie, o wciąż żywej na tamtych terenach zasadzie krwawej zemsty… Nie zabraknie także ciekawostek o bałkańskiej kuchni, muzyce i alkoholach. Poprzez opowiedzenie kilku odrębnych historii profesor Brencz nakreśla charakter Bałkanów jako regionu, ich klimat i atmosferę oraz własny, specyficzny do nich stosunek. Bałkany bowiem były i są dla profesora Brencza regionem bardzo istotnym. Z jednej strony ze względu na swoją specyfikę, potencjał badawczy, niezwykle ciekawy teren etnograficzny jaki stanowią, jak i z powodów czysto emocjonalnych, osobistych sympatii. Mamy nadzieję, iż obydwa elementy usłyszeć można w naszym podcaście.”