4 czerwca 2018

Krajobraz społeczny i kulturowy Biskupizny/Anna Weronika Brzezińska i Marta Machowska

Biskupizna to jeden z ciekawszych mikroregionów etnograficznych Wielkopolski, obejmujący swym zasięgiem kilkanaście wsi. Stolica regionu jest Krobia. Poznańscy etnografowie często tutaj przyjeżdżali, by dokumentować niezwykle barwne i ciekawe tradycje. W 1969 roku wesele biskupiańskie dokumentował prof. Józef Burszta, a w 2014 roku podczas przygotowywania wystawy „Etnografowie w terenie” powrócono na Biskupiznę, by odnaleźć m.in. „Piękną Panią”. Wtedy narodził się pomysł, by po kilkudziesięciu latach poznańscy badacze powrócili na Biskupiznę i zadali pytanie mieszkankom i mieszkańcom o to, jaka jest współczesna Biskupizna.
W terminie 14-23 kwietnia 2016 r. studenci 2 roku studiów I stopnia pod kierunkiem dr hab. Prof. Anny Weroniki Brzezińskiej oraz mgr Marty Machowskiej i dr Agaty Agnieszki Konczal realizowali badania w samej Krobi – stolicy regionu. O swoich terenowych odkryciach pisali na blogu: http://krobia2016.blogspot.com/.
W tym samym roku, w terminie 21-28 sierpnia 2016 roku badania były kontynuowane, a zrealizowano je na zaproszenie burmistrza gminy i miasta Krobia – pana Sebastiana Czwojdy. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi (koordynatorką projektu z ramienia gospodarzy była Agnieszka Wujek). Baza wypadową dla badaczek i badaczy były gościnne progi szkoły w Starej Krobi, skąd jeżdżono na rowerach do wszystkich biskupiańskich wsi. O kulisach badań terenowych można przeczytać na blogu: http://biskupizna2016.blogspot.com/.
Odpowiedź na pytanie „Jaka jesteś współczesna Biskupizno?” można znaleźć w książce, która ukazała się w tym samym roku. Redaktorkami monografii „Biskupizna. Ziemia – tradycja – tożsamość” były Anna Weronika Brzezińska i Marta Machowska, a autorami poszczególnych rozdziałów byli: Katarzyna Andrzejkowicz, Karolina Dziubata, Ewelina Panek, Hubert Tubacki i Joanna Urbańska.