26 maja 2018

The Maribor Uprisings: projekcja dokumentu interaktywnego

26 maja 2018 | Agata Stanisz

THE MARIBOR UPRISINGS: A LIVE PARTICIPATORY DOCUMENTARY

  • 2017, reż. Maple Razsa i Milton Guillén
  • 28 maja, godz. 19:00
  • Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej, Grunwaldzka 22, 60-785 Poznań

http://mariboruprisings.org/

Instytut Etnologii i Antropologii UAM oraz Studenckie Koło Naukowe Etnologów im. Bronisława Piłsudskiego zapraszają na udział w interaktywnej projekcji jednego z najgłośniejszych dokumentów ostatnich lat oraz sztandarowego przykładu współczesnej antropologii wizualnej. Poniżej znajdą Państwo opis filmu i okoliczności jego powstania.

Film, ugruntowany w pracy etnograficznej Maple Razsy i stworzony we współpracy ze słoweńskimi aktywistami, zdobył w 2017 roku nagrodę Society for Visual Anthropology za najlepszy film pełnometrażowy.

Ze względów organizacyjno-technicznych liczba uczestników będzie ograniczona. „The Maribor Uprisings” zostanie wyświetlony z napisami w języku angielskim, ale nasza dyskusja będzie toczyć się po polsku. Projekcja wraz z głosowaniami nad przebiegiem akcji oraz dyskusją w trakcie pokazu i po jego zakończeniu potrwa ok. 90 – 120 min.

Spotkanie przygotuje i poprowadzi dr Jan Lorenz wraz ze studentami z koła naukowego IEiAK: Katarzyną Sołtys, Pauliną Łaszewska, Julią Koltermann, Kajetanem Baryłą, Anna Kosmaczewską, Bartoszem Suwiczakiem oraz Hubertem Tubackim.

OPIS FILMU:

W listopadzie 2012 w słoweńskim mieście Maribor wybuchły protesty przeciwko korupcji i nepotyzmowi urzędującego burmistrza oraz lokalnych elit politycznych. W przeciągu kilku dni sytuacja eskalowała do tego stopnia, że trzy pokojowe demonstracje i blokady zamieniły się w gwałtowne zamieszki ochrzczone przez uczestników i obserwatorów mianem „powstań w Maribor”. Wystąpienia w Maribor nie tylko zakończyły się sukcesem na polu lokalnym, ale zainspirowały podobne protesty w całym kraju.

Pięć lat później Maple Razsa i Milton Guillén, amerykańscy antropolodzy i filmowcy, ukończyli pracę nad interaktywnym dokumentem, aby opowiedzieć o wydarzeniach w Maribor. Twórcy jednocześnie postawili pytania o granice i formy protestu, nie tylko w Słowenii, ale wszędzie, gdzie obywatele demonstrują na ulicach. Uczestnicy pokazu będą mogli postawić się w roli „powstańców” w Maribor, kolektywnie decydując, poprzez dyskusję i głosowanie, o własnym miejscu wśród protestujących i postawie w obliczu konfrontacji z policją