12 września 2024

Prof. UAM dr hab. Anna Weronika Brzezińska laureatką stypendium Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju

12 września 2024 | Karolina Dziubata

Prof. UAM dr hab. Anna Weronika Brzezińska otrzymała stypendium w ramach pierwszego naboru do Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju (Inwestycja A2.5.1, KPO).

Projekt stypendialny pt. „(Re)konstrukcja wiejskiego stroju poznańskiego. Kurs zawodowy konstrukcji, kroju i szycia tradycyjnej odzieży ludowej” będzie realizowany przez 3 miesiące i obejmuje wzięcie udziału w profesjonalnym kursie konstrukcji, kroju i szycia tradycyjnej odzieży, w oparciu o zachowaną ikonografię. Efektem realizacji projektu stypendialnego będzie wykonanie konstrukcji elementów odzieży tradycyjnego wiejskiego stroju poznańskiego, którego tradycja noszenia całkowicie zanikła w 1 połowie XX wieku.
Tradycyjny wiejski strój poznański noszony był przez mieszkanki Poznania, które wywodziły się z rodzin wiejskich. Pracowały one jako służące, praczki i kucharki w bogatych domach, a wiejski strój poznański będący wypadkową strojów wielkopolskich noszonych przez kobiety wywodzące się z różnych miejscowości wielkopolskich był dla nich formą manifestowania swojej przynależności terytorialnej.

Inspiracją do przygotowania projektu była wystawa „Znak polskości. Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna” realizowana kilka lat temu przez Muzeum Etnograficzne w Poznaniu / Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań, której kuratorką była nasza absolwentka – dr hab. Joanna Minksztym.

Fot. Pierwsza powojenna procesja Bożego Ciała na Łazarzu, właściciel Lech Zielonacki, źródło: Cyryl wirtualne muzeum historii Poznania

Wyniki naboru na stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.