Współpraca z Muzeum w Bielsku Podlaskim
3 sierpnia 2019 | Anna Weronika Brzezińska
W dniach 1-13 lipca 2019 r. w ramach współpracy naszego Instytutu mogłyśmy odwiedzić oddział Muzeum w Bielsku Podlaskim. Pod przewodnictwem kierowniczki muzeum Aliny Dębowskiej (naszej absolwentki!) oraz pracowników muzeum Katarzyny Sołub i Jerzego Sołuba nabrałyśmy nowych doświadczeń w badaniach terenowych w ramach projektu “Śladami Ręcznika Ludowego Ziemi Orlańskiej”. Przez dwa tygodnie zbierałyśmy materiał do kolejnego, czwartego już katalogu ręczników ludowych w gminie Orla. Łącznie odwiedziłyśmy 20 wiosek, w których udało nam się zebrać ponad 350 ręczników.
Ręcznik obrzędowy na Podlasiu zajmował ważną pozycję w historii niemal każdej rodziny. Dziewczęta wyszywały ręczniki na posag. Taki ręcznik towarzyszył kobiecie przez całe życie. W niektórych domach wieszano go na ikonach lub na ścianach. Był on obecny podczas ślubu, chrzcin dziecka, a niekiedy też i na pogrzebie. Ręczniki były przekazywane z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu do dzisiaj możemy go znaleźć w wielu podlaskich domach, a haftowane wzory kwiatów czy zwierząt miały często szczególne znaczenie dla twórczyń.
Jako antropolożki na co dzień skupione na człowieku i jego działalności czerpałyśmy ogromną przyjemność słuchając opowieści o twórczyniach ręczników i ich życiowych perypetiach. Dzięki poszukiwaniom ręczników dowiedziałyśmy się wiele o tamtejszych społecznościach, panującej w nich wielowyznaniowość i historii, która to ukształtowała. Zapukałyśmy do każdych drzwi, udało nam się pokonać różnice językowe, poznałyśmy wielu życzliwych ludzi, miałyśmy okazję podziwiać przepiękne podlaskie krajobrazy, nie straszne też były nam psy, kozy, barany oraz inne napotkane na drodze zwierzęta. Cieszymy się bardzo z kolejnego terenowego doświadczenia. Przypominając sobie nasze początki jesteśmy dumne z jakości naszej pracy i tego, jakiej odwagi i otwartości do ludzi nabrałyśmy dzięki praktykom terenowym.
Dominika Krzyżańska
Ola Marciniak
Natalia Ostaszewska