26 października 2020

Rozmowy pandemiczne: Boni, Lis, Lorenz, Wadle

26 października 2020 | Agata Stanisz

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym tomem AnthroZinu „Rozmowy pandemiczne z antropologami/lockdown interviews with anthropologists”. Są to rozmowy przeprowadzone przez naszych – studentki i studentów obecnego II roku studiów I stopnia z drą Zofią Boni, prof. Aleksandrą Lis, dr. Janem Lorenzem i dr Hannah Wadle.

Ze wstępu „ROZMÓW”:

Rozmowy pandemiczne z antropologami/pandemic interviews with anthropologists to pierwszy tom AnthroZinu – projektu wydawniczego stawiającego na internetową/elektroniczną publikację  tekstowych, graficznych oraz dźwiękowych produktów studentów etnologii (głównie adeptek i adeptów wiedzy antropologicznej, którą zdobywają w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu). AnthroZiny mają stanowić otwartą/wolną przestrzeń do dzielenia się naukową, popularnonaukową, naukowoartystyczną i artystyczną twórczością studentów antropologii (choć nie tylko). Będą się ukazywać wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba.

ROZMOWY są efektem pracy studentek i studentów etnologii IAiE UAM, której podjęli się między kwietniem a lipcem 2020 roku w ramach obowiązkowych zajęć dydaktycznych, które w tym okresie musiały przybrać formę zdalną (pandemia SARS-CoV-2). Pierwotnie celem była produkcja słuchowisk-podcastów/rozmów z antropolożkami i antropologami pracującymi w IAiE. Miała być to kontynuacja wywiadów, które w latach 2012-2014 powstały przy projekcie Antropofon. Pandemiczny lockdown, konieczność izolacji, realizacja obowiązków studenckich i pracowniczych w formie online’owej zmusiły nas do przekształcenia wyjściowego pomysłu. W ten sposób powstały cztery teksty będące zapisem wywiadów przeprowadzonych przez studentki i studentów z: Zofią Boni, Aleksandrą Lis, Janem Lorenzem oraz Hannah Wadle. Rozmowy były prowadzone online, nagrywane, następnie poddane transkrypcji i edycji. Wszystkie zostały autoryzowane. Specyficzny epidemiczny kontekst, w jakim przyszło Autorom Rozmów zrealizować projekt zadecydował o tym, że prezentowane w tym tomie AnthroZinu rozmowy skupiają się na wątkach związanych z koronawirusem i pandemią.

AnhroZin vol.1 dostępny jest online na stronie inicjatywy wydawniczej AMSt: https://issuu.com/anthrozin/docs/anthrozin_vol.1_rozmowy_pandemiczne

Wersja do ściągnięcia znajduje się TUTAJ