4 lutego 2022

Mars Colony Hackathon dla studentów i studentek 3-5 roku

4 lutego 2022 | Karolina Dziubata

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Europejska Fundacja Kosmiczna we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną i Venture Café zapraszają serdecznie do udziału w Mars Colony Hackathon, w czasie którego 25 studentów wraz z mentorami będzie pracowało nad stworzeniem marsjańskiej kolonii.

Warsztaty odbędą się 4–6 marca 2022 w Warszawie w Cambridge Innovation Center.  Będziemy wdzięczni za rozesłanie tej informacji do Państwa studentów.

Kto może wziąć udział w warsztatach?

Studenci 3-5 roku:

  • prawa, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych – potrafisz rozwiązywać kazusy prawne, tworzyć nowe regulacje prawne i znajdywać odpowiedzi na trudne pytania (np. w kwestii prawa kosmicznego);
  • geologii lub geografii – śledzisz informacje i dane udostępniane przez misje prowadzone na powierzchni Marsa i innych ciał niebieskich oraz czytasz swobodnie po angielsku;
  • architektury, designu lub grafiki – wiesz jak korzystać z programów graficznych (dowolnego programu 3D, podstawowego pakietu Adobe Photoshop, Illustrator lub innych programów do obróbki grafiki wektorowej, rastrowej), ale też potrafisz szkicować, tworzyć wizualizacje i masz zdolności manualne;
  • nauk humanistycznych lub ekonomicznych, specjalizacji związanych z biznesem, kreatywnością, innowacjami i nowymi technologiami – a do tego ciekawi Cię świat, lubisz się zastanawiać i kwestionować status quo; wierzysz, że przyszłość definiuje się już dziś.

Czym zajmiemy się w czasie warsztatów?

W trakcie Mars Colony Hackathon będziemy pracować z mentorami w pięciu grupach tematycznych (prawo, architektura, design, geologia/lokalizacja kolonii, kultura), a następnie interdyscyplinarnych zespołach, tworząc wspólnie marsjańskie miasto-państwo. Damy się ponieść wyobraźni, pamiętając jednak o tym, że projektowanie dla środowisk ekstremalnych wiąże się nie tylko ze znajomością warunków otoczenia i wyborem właściwego miejsca, ale przede wszystkim ze zrozumieniem człowieka i jego potrzeb, zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i psychologicznym. Tworząc nowe marsjańskie miasto-państwo nie możemy zapomnieć również o regulacjach prawnych, kwestiach związanych z ekonomią i biznesem, czy też kulturą, sztuką i projektowaniem przedmiotów użytkowych.

Trzydniowe warsztaty zakończymy prezentacjami projektów-koncepcji marsjańskiego miasta-państwa przygotowanymi przez każdą z pięciu interdyscyplinarnych grup. Prezentowane projekty-koncepcje będą uwzględniały każdy z elementów kolonizacji Marsa, które uczestnicy opracowywali w poszczególnych grupach tematycznych.

Warsztaty będą prowadzone w języku polskim, jednak przy korzystaniu z materiałów źródłowych i poszukiwaniu pomysłów przyda się język angielski.

Przyjmowanie zgłoszeń

Aby wziąć udział w Mars Colony Hackathon wypełnij: Formularz zgłoszeniowy online

Zapoznaj się również z Regulaminem Klauzulą informacyjną RODO.

Zgłoszenia przyjmujemy do 7 lutego 2022 roku. Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy pokrywają koszty noclegu, dojazdu i wyżywienia.

Dodatkowe informacje można uzyskać kontaktując się z przedstawicielem organizatorów pisząc na adres: a.karahan@spacefdn.com

Link do zaproszenia na stronie: https://spacefdn.com/mars-colony-hackathon/

Wydarzenie można również udostępnić na Facebooku ambasady.

Poznaj naszych ekspertów-mentorów:

Dr hab. Małgorzata Polkowska – profesor nadzwyczajny prawa międzynarodowego Akademii Sztuki Wojennej, specjalność prawo lotnicze i kosmiczne, bezpieczeństwo narodowe. W latach 2003-2017 pracowała jako ekspert w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i Akademii Obrony Narodowej. Od 2002r. wykłada na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, współpracując równocześnie z Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Rzeszowską. Jako pierwsza w historii naszego kraju została członkiem Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ONZ i w latach 2013-2016 pełniła tam funkcję stałego reprezentanta Polski i grupy środkowoeuropejskiej CERG (Central European Rotation Group). Posiada ponad 21 lat doświadczenia w lotnictwie cywilnym, swoją pracę w Polskich Liniach Lotniczych rozpoczęła w 1996 roku. Jest akredytowaną instruktorką IATA, współpracowała z wieloma organizacjami lotniczymi w Europie i na świecie, m.in. EASA, ECAC, EUROCONTROL, pełniła funkcję polskiego przedstawiciela na wielu konferencjach dyplomatycznych ICAO. Wykładowca polskich i zagranicznych uczelni m.in. McGill w Montrealu, DePaul w Chicago, ENAC w Tuluzie czy City University of London. Prelegentka i moderatorka wielu konferencji lotniczych i kosmicznych. Autorka ponad 140 publikacji w języku polskim i angielskim na temat prawa międzynarodowego, w tym lotnictwa i kosmosu. Obecnie kieruje pracami projektu naukowego Ministerstwa Obrony na temat Polityki Bezpieczeństwa Kosmicznego.

Leszek Orzechowski – twórca oraz dyrektor polskiego habitatu analogowego – Placówki Badawczej LunAres. Architekt związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założyciel zespołu badawczego Space is More, zdobywcy wielu międzynarodowych nagród z dziedziny kosmicznej architektury m.in. w 2015 roku finalista konkursu NASA 3D-Printed Habitat Challenge; w 2017 zwycięska koncepcja na stację na Phobosie w konkursie AIAA, w 2018 drugie miejsce w konkursie Marsception, w 2019 drugie miejsce w Mars Colony Design za koncepcje kolonii Twardowsky.

Dr Anna Łosiak – pracownik naukowy Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, geolożka planetarna, specjalizująca się w badaniach powierzchni Marsa i kraterów uderzeniowych na Ziemi. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Mówi o sobie „okropny geek”.

Filip Dębowski – twórca podcastu i społeczności Dobry Przodek. Wspiera osoby i organizacje w generowaniu pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego. Szkoli, doradza, edukuje, inspiruje i non-stop uczy się w tematach takich jak zrównoważenie, nowa ekologia, zdrowa relacja człowiek-technologie oraz dobrostan mentalny (bo zmiana zaczyna się od myśli i emocji!). Współtwórca „VUCA nocą” – serii audycji dla wszystkich poszukujących inspiracji w świecie permanentnej zmiany. Posiada 10-letnie doświadczenie w pracy z otwartymi innowacjami, trendami, technologiami i startupami, które zdobywał m.in. w hub:raum (Deustche Telekom), Cambridge Innovation Center, Fundacji Venture Cafe Warsaw. Prelegent, mentor i trener na ponad 70 wydarzeniach w kilkunastu krajach. Ex-wykładowca Akademii WSB w Krakowie. Ciekawy ludzi i świata obserwator rzeczywistości. Geek-technorealista. Hobbystycznie zajmuję się górskim trekkingiem, eksploracją, szachami, psychologią i impro (komediowa improwizacja).

Dr Joanna Jurga ‒ projektantka produktu i przestrzeni, innowatorka oraz wykładowczyni. Specjalistka projektowania dedykowanego poczuciu bezpieczeństwa. W swojej pracy chętnie porusza zagadnienia z zakresu designu synestetycznego i spekulatywnego. Analogowa astronautka i dwukrotna komandorka symulacji misji kosmicznych w Habitacie Lunares. Nauczycielka medytacji i pasjonatka kosmosu. Współpracowała przy projektach badawczych z infuture hatalska foresight institute i Instytutem Kontekstów Pracy. Wyróżniona na międzynarodowych wystawach i festiwalach, takich jak Łódź Design Festival, Gdynia Design Days czy Dutch Design Week. Finalistka konkursów MakeMe, Young Polish Designer, Innovation Ad oraz Jutronauci.

Zapraszamy!

Marzena Polak

Public Affairs Section
U.S. Embassy Warsaw, Poland

PolakMX@state.gov