28 maja 2018

Seminarium IEiAK i GBAM: Pożywienie lecznicze i funkcjonalne w Argentynie i Peru – dr Monika Kujawska, IEiAK UŁ

28 maja 2018 | Agata Stanisz

Instytut Etnologii i Antropologii UAM i Grupa badawcza „Antropologia medyczna” zapraszają na seminarium, podczas którego dr Monika Kujawska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego wygłosi wykład pt. „Pożywienie funkcjonalne i lecznicze. Z badań etnobotaniczno-medycznych w Argentynie i Peru”.

Seminarium odbędzie się 4 czerwca 2018 roku od godz. 10.30 w Collegium Historicum, ul. Umultowska 89D, w sali 2.19 (I p.).

Streszczenie:

Od lat 80. XX w. badania dotyczące jadalnych lekarstw i pożywienia funkcjonalnego znajdują się w orbicie etnobotaniki i etnofarmakologii. Pożywienie lecznicze to rośliny bądź produkty zwierzęce mające określone i zdefiniowane działanie terapeutyczne, lecz ich konsumpcja bardziej łączy się z dietą/pożywieniem niż z zażywaniem leków. Natomiast pożywienie funkcjonalne stanowią rośliny oraz produkty zwierzęce, które są spożywane „na zdrowie” – dla dobrostanu całego organizmu, bez wyszczególniania jakiegoś określonego, specyficznego działania farmakologicznego czy właściwości leczniczej. W ramach wykładu omówię różne strategie terapeutyczne z udziałem pożywienia funkcjonalnego i leczniczego oraz znaczenie tego rodzaju pożywienia dla różnych społeczności lokalnych. Powołam się na materiały terenowe, które zgromadziłam podczas pracy z potomkami imigrantów europejskich oraz imigrantami z Paragwaju w prowincji Misiones w Argentynie, oraz częściowe wyniki studiów prowadzonych wśród Indian Asháninka z Peru.