23 listopada 2020

Instytutowe Seminaria Antropologiczne: „Życie w cieniu wielkich haseł: palimpsest pamięci w albańskim Beracie” prof. Waldemar Kuligowski

23 listopada 2020 | Karolina Dziubata

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu Instytutowe Seminaria Antropologiczne w roku akademickim 2021/2021. We wtorek 24.11.2020 omawiać będziemy tekst prof. Waldemara Kuligowskiego „Życie w cieniu wielkich haseł: palimpsest pamięci w albańskim Beracie”.

W 1968 roku na górze Shpirag nieopodal albańskiego miasta Berat powstała gigantyczna inskrypcja „ENVER”, będąca prezentem urodzinowym dla reżimowego przywódcy Envera Hodży. Napis ten przez prawie 30 lat dominował w mieście, widoczny z odległości wielu kilometrów. Po transformacji ustrojowej w 1991 roku nowy rząd Albanii zaplanował zniszczenie hasła, traktowanego jako pozostałość kultu jednostki. Jednak mimo użycia przez wojsko materiałów wybuchowych, napisu nie udało się usunąć. W 2012 roku artysta Armano Lulaj dokonał wywrotowego aktu przechwycenia starego propagandowego sloganu: w konsekwencji jego interwencji oryginalny napis „ENVER” został zastąpiony nowym: „NEVER”. Gigantyczny slogan z Beratu jest fenomenem na skalę światową: jego historia, a także znaczenie, stworzyły niepowtarzalne narracje o polityce i kulturze Albanii. Artykuł jest próbą antropologicznej analizy danych zgromadzonych podczas badań terenowych we wrześniu 2016 roku w Beracie.

Seminarium odbędzie się na platformie MS Teams. Osoby zainteresowane dodaniem do grupy seminaryjnej prosimy o kontakt pod adresem karolina.dziubata@amu.edu.pl lub kliknięcie w link podany w lokalizacji wydarzenia na Facebooku.