Zielone konferencje. Przewodnik po dobrych praktykach w zakresie organizacji ekologicznie i społecznie odpowiedzialnych konferencji
Natalia Bloch, Kamila Grześkowiak, Łukasz Kaczmarek
- Seria wydawnicza:
- Wydawnictwo: Instytut im. Oskara Kolberga, Instytut Antropologii i Etnologii UAM
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 978-83-959125-0-4
- Liczba stron: 60
Przewodnik, który promuje dobre praktyki w zakresie organizacji odpowiedzialnych społecznie i „zielonych” konferencji.
Konferencje zwykle kojarzą się z produkcją śmieci, byle jakimi gadżetami i niskiej jakości jedzeniem. Wcale nie musi tak być – przekonują autorzy projektu. I przywołują przykład organizowanego przez nich w 2019 roku światowego kongresu Międzynarodowej Unii Nauk Antropologicznych i Etnologicznych, podczas którego uczestnicy spotkania pili wodę z kranu, korzystali z transportu publicznego, a niezjedzone przez nich zestawy lunchowe trafiły do organizacji społecznych. Teraz zespół z Instytutu Antropologii i Etnologii chce te rozwiązania zaproponować innym organizatorom naukowych spotkań. – UAM wyznaczyłby nowe standardy organizacji konferencji, tak istotne w dobie narastającego kryzysu ekologicznego oraz społecznej misji uniwersytetu – twierdzą autorzy.
– Doświadczenie wskazuje, że dbałość o szczegóły, jeśli mamy je zaplanowane na etapie organizacji jest bardzo prosta. Nie wymaga nakładów energii, nie podwyższa kosztów konferencji, a nawet pozwala na pewne oszczędności i przesunięcie środków na szczytne cele – powiedział dr Łukasz Kaczmarek.