1 lutego 2024

Seria książek „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” współautorstwa Anny Weroniki Brzezińskiej i Karoliny Dziubatej-Smykowskiej

1 lutego 2024 | Karolina Dziubata

Nakładem wydawnictwa Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Kultury Wsi ukazała się seria książeczek edukacyjnych, które kierowane są dla dzieci ze szkół podstawowych. Autorkami serii „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” są Anna Weronika Brzezińska, Katarzyna Ceklarz, Karolina Dziubata-Smykowska, Katarzyna Smyk oraz Katarzyna Waszczyńska.

W skład serii wchodzą tomy:

• Domowe ognisko – gdzie i jak mieszkano?
  • Nie tylko w polu – jak pracowano na wsi?
  • Zrób to sam – jak robiono różne przedmioty?
  • Ładnie i paradnie – w co się ubrać?
  • Co od garnka włożyć – w jaki sposób przygotowywano jedzenie?
  • Kartki z kalendarza – jak dawniej świętowano?

„Przewodnikami po tej tematyce jest tytułowa Etnoekipa, w skład której wchodzą: Bazyl – zajmujący się dokumentacją fotograficzną podczas badań terenowych zespołu, pochodzący ze Śląska – Bebok, który zajmuje się kwerendami w archiwach i skansenach, Chmurnica, która dokumentuje tradycyjne przysłowia oraz Buczka – skrzat stojący na straży domowego ogniska – mistrzyni umiejętnego stawiania pytań i prowadzenia wywiadów z informatorami. Zespół sympatycznych badaczy, których ciekawość świata prowadzi młodych czytelników przez wszystkie tomy serii z pewnością spotka się z życzliwym przyjęciem wśród dzieci, a także zdradzi tajniki pracy etnografa”, z recenzji Łukasza Ciemińskiego opublikowanej w portalu KulturaLudowa.pl.

Strona internetowa projektu

Film promocyjny