„Etnografia detencji cudzoziemców w Polsce. Wychowawcy” – nowa książka prof. UAM dr hab. Jacka Schmidta
30 września 2024 | Karolina Dziubata
Nakładem Wydawnictwa Nauk Społecznych i Humanistycznych UAM ukazała sie najnowska monografia autorstwa prof. UAM dr hab. Jacka Schmidta. „Etnografia detencji cudzoziemców w Polsce. Wychowawcy” to pierwsze z planowanej serii opracowań poświęconych różnym kategoriom aktorów społecznych instytucji detencyjnych dla cudzoziemców w Polsce. Adresatami książki są zarówno przedstawiciele nauki – badacze zainteresowani funkcjonowaniem instytucji migracyjnych zarządzanych przez państwo czy szerzej – charakterystyką podmiotów totalnych [Goffman 1961: 5–12], jak i praktycy odpowiedzialni za nadzór i bezpośrednie zarządzanie systemem detencji cudzoziemców, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujący się dobrostanem imigrantów, gremia opracowujące politykę migracyjną i dokonujące jej ewaluacji.
To ważna poznawczo i zaspokajająca naszą ciekawość książka o roli wychowawców w ośrodkach zamkniętych dla cudzoziemców. Stanowi wycinek szerszych i pogłębionych badań na temat
polityki migracyjnej państwa. W dużym stopniu uzupełnia lukę w wiedzy na temat praktyk w zamkniętych organizacjach. Zastosowana metoda etnograficzna pozwala autorowi dostrzec imponderabilia, które wzbogacają nasz proces poznawczy świata instytucji zamkniętych, a osoby tam pracujące i zamknięte pokazać wielowymiarowo i w cieplejszym świetle.
z recenzji dr hab. Jacek Nowak, prof. UJ