6 lutego 2021

Zmarł Prof. dr hab. Wojciech Józef Burszta

6 lutego 2021 | Anna Weronika Brzezińska

5 lutego 2021 roku zmarł prof. dr hab. Wojciech Józef Burszta. Był antropologiem kultury, kulturoznawcą, eseistą i tłumaczem.

Studiował etnografię na UAM w Poznaniu, w 1984 roku obronił doktorat z etnologii, w 1993 roku habilitował się w zakresie socjologii. Od 1998 roku był profesorem tytularnym. W latach 1984-2003 związany z naszym Instytutem – stworzył i kierował Zakładem Studiów nad Kulturą Współczesną. Stypendysta Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej. W latach 2011–2015 przewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Naukowiec wizytujący na Uniwersytecie Oksfordzkim, École Pratique Des Hautes Études (Sorbona), Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Illinois. Był redaktorem naczelnym „Spraw Narodowościowych” i wieloletnim profesorem w Katedrze Kulturoznawstwa SWPS w Warszawie. Autor ponad 400 publikacji naukowych, m.in. podręcznika „Antropologia kultury. Tematy, teorie, interpretacje”.

Prezes Zarządu Instytutu im. Oskara Kolberga. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Członek-założyciel Polskiego Instytutu Antropologii oraz Fundacji Instytut im. Jerzego Kmity. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Miłośnik literatury współczesnej, w tym kryminałów, klasycznego rocka i angielskiej piłki nożnej. Fan zespołu Yes. „Powiedziałbym, że mamy ukrytą obsesję śmierci. Właśnie dlatego, że tak kochamy życie i chcemy, żeby było jak najdłuższe”, mówił w wywiadzie prasowym w 2012 roku.

Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy głębokiego współczucia…