5 stycznia 2024

ERICA – Environmental monitoRIng through Civic engAgement / kick-off projektu

5 stycznia 2024 | Karolina Dziubata

W dniach 12-16.12.2023 w Corleto Perticara w regionie Basilicata odbył się kick off projektu „ERICA – Environmental monitoRIng through Civic engAgement” (Monitorowanie środowiska poprzez zaangażowanie obywatelskie). Przedstawiciele wszystkich organizacji tworzących konsorcjum (Erasmus Universiteit Rotterdam, Uniwersitat de Barcelona, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, COVA Contro, Software e Consulting SRL, Source International oraz European Association for Local Democracy) spotkali się celem omówienia poszczególnych zadań projektu oraz wizyt terenowych w otoczeniu pól naftowych Tempa Rossa i COVA (Centrale oil Val d’Agri). Członek organizacji pozarządowej COVA Contro Giorgio Santoriello opowiedział uczestnikom projektu o działalności stowarzyszenia, wpływie przemysłu petrochemicznego na lokalny krajobraz i zdrowie mieszkańców regionu oraz narzędziach stosowanych przez nich do monitoringu obywatelskiego (w tym aparat z interwałometrem i czujnikiem ruchu oraz sonometr). Zespół Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza reprezentowała dr Karolina Dziubata-Smykowska. Następne spotkanie odbędzie się w przyszłym roku Barcelonie, siedzibie Uniwersitat de Barcelona, skąd uczestnicy projektu pojadą zobaczyć rafinerię w Tarragonie.