Poprawa mobilności miejskiej w kierunku neutralności klimatycznej w ramach nowych nawyków pracy i środków transportu (IMUMCN)
Zapraszamy do zapoznania się z ekscytującym projektem badawczym dotyczącym poprawy mobilności miejskiej w kierunku neutralności klimatycznej IMUMCN!
Badania realizowane są w międzynarodowym zespole łącząc instytucje z Europy i Chin, w tym Uniwersytet w Groningen (Niderlandy), Uniwersytet Beijing Jiaotong (Chiny), Tsinghua University (Chiny), Beijing Transport Institute (Chiny) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Projekt skupia się na zrozumieniu wyborów mieszkańców związanych z pracą i podróżowaniem w zmieniającym się społecznym kontekście chińskim i europejskim.
Cele projektu obejmują badanie wpływu nowych usług transportowych na wybór czasu i miejsca pracy, opracowanie efektywnego i neutralnego dla klimatu systemu ruchu miejskiego, a także stworzenie systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla opartego na modelu „mobilność jako usługa” (MaaS).
Zespół poznański pod kierownictwem prof. UAM Aleksandry Lis-Plesińskiej tworzą naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: dr Marek Jaskólski oraz dr Rafał Szymanowski. Zespół UAM pełni w projekcie kluczową rolę, badając wybory mieszkańców dotyczące czasu i sposobu dojazdu do pracy, analizując emisje z ruchu drogowego, a także projektując innowacyjny systemu handlu emisjami dwutlenku węgla.
Zespół UAM jest również odpowiedzialny za współprojektowanie i organizację gry miejskiej mającej na celu zachęcić mieszkańców do zmiany środków transportu na bardziej ekologiczne oraz zbadać ich możliwości i ograniczenia co do redukcji emisji dwutlenku węgla w codziennym transporcie.
Zespół UAM szczególnie serdecznie zaprasza mieszkańców miasta Poznań do udziału w grze miejskiej, której szczegóły zostaną przedstawione już niebawem, w pierwszych miesiącach 2024 roku. Czekają na Państwa ciekawe wyzwania oraz wspaniałe nagrody. Dołącz do projektu IMUMCN, aby razem pracować nad zrównoważonym rozwojem mobilności miejskiej i tworzyć przyszłość, w której transport będzie nie tylko efektywny, ale także przyjazny dla klimatu!
Zapraszamy do kontaktu: marek.jaskolski@amu.edu.pl