Absolwenci

Absolwentki i absolwenci poznańskiej etnologii tworzą dużą i barwną społeczność. Wykonywane przez nich zajęcia, praktykowane zawody i pasje pięknie odzwierciedlają różnorodność naszej dyscypliny. Dlatego najwięcej naszych absolwentów można spotkać w sektorach kultury, nauki, edukacji, sztuki, mediów i administracji. Wiele osób z powodzeniem zaangażowało się także w sektor pozarządowy, kierując stowarzyszeniami i prowadząc wspaniałą aktywność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Co znaczące, absolwentki oraz absolwenci etnologii i antropologii kulturowej z sukcesami realizują się zawodowo w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Australii, Niemczech.

„Nasi” pracują w dyplomacji jako ambasadorowie i konsulowie, kierują instytucjami kultury, szefują muzeom, są uznanymi dziennikarzami (z tytułem „Dziennikarz roku”) i reporterami prasowymi, radiowymi oraz telewizyjnymi, wielu z nich powadzi własne firmy zajęte rękodzielnictwem albo jak najbardziej współczesną reklamą.

Jako przykłady niech posłuży kilkoro z nich. Marek Gawęcki był ambasadorem Polski w Kazachstanie. Jarosław Rosochacki pełni funkcję generalnego konsula honorowego Albanii w naszym kraju. Elżbieta M. Goździak jest dyrektorką w Institute for the Study of International Migration na Georgetown University w USA. Alicja Hławka prezesuje stowarzyszeniu i jest animatorką Leśnego Przedszkola. Dionizy Piątkowski od lat szefuje festiwalom muzyki jazzowej. Katarzyna Wala animuje lokalne poznańskie społeczności i tworzy miejskie wydarzenia. Piotr Andrusieczko jest reporterem zagranicznym „Gazety Wyborczej”. Natalia Walkowiak pełni funkcję dyrektorki i współwłaścicielki uznanego wydawnictwa Zakamarki. Włodzimierz Rybicki to redaktor naczelny portalu etnologia.pl oraz rekonstruktor i znawca kultur tubylczej Ameryki. Olga Stobiecka-Rozmiarek jest natomiast trenerką edukacji międzykulturowej i szefową firmy Imaginarium Edukacja i Rozwój.

Społeczność absolwencka jest częścią wspólnoty wyrosłej wokół Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. To dla mniej – i dzięki niej – odbywają się cykliczne Zjazdy Absolwentów oraz inne spotkania, służące integracji i wzajemnej nauce.