Antropofon
http://antropofon.blogspot.com/
To pierwszy i jedyny w Polsce podcast antropologiczny założony w roku 2012 przez dr Agatę Stanisz oraz studentów uczestniczących w prowadzonych przez nią zajęciach pt. „Warsztaty etnologiczne: Podcasting”. Projekt, którego nazwę zaproponowali sami studenci, od początku przybrał formę bloga-podcastu. Obecnie stanowi jedno z ważniejszych działań podejmowanych w ramach Pracowni Antropologii Audiowizualnej UAM.
Antropofon stawia sobie za cel „udźwiękawianie” wiedzy antropologicznej, rejestrowanie jej w formie audio oraz jej szerokie udostępnianie w internecie w oparciu o licencje Creative Commons. Projekt wpisuje się w ideę otwartej edukacji i wolnej kultury. Celem jest dotarcie nie tylko do zróżnicowanych środowisk akademickich, ale do wszystkich osób, instytucji oraz organizacji, które są zainteresowane wielowymiarowością kultury i praktyk społecznych.
Zajmujemy się rejestracją wywiadów z przedstawicielami nauk społecznych, konferencji, spotkań panelowych, wykładów i kursów z zakresu antropologii kulturowej. Staramy się wypracować alternatywne dla wizualnych techniki badawcze i interpretacyjne, które roboczo określamy jako audioetnografię. Podejmujemy próby wypracowania metodologii dla dźwiękowego reportażu etnograficznego. Jesteśmy uwrażliwieni na dźwiękowy wymiar życia społeczno-kulturowego. Realizujemy audioreportaże terenowe, projekty fieldrecordingowe oraz eseje dźwiękowe.
Spotykamy się z podcasterami, radiowcami, realizatorami dźwięku oraz producentami, którzy nas inspirują i dzielą się z nami swoim doświadczeniem (np. z pierwszym polskim podscaterem Filipem Dawidzińskim czy Bartoszem Szczęsnym z duetu Rebeka). Współpracujemy z Kołem Naukowym Studentów Etnologii UAM, Centrum Badań Migracyjnych oraz Cyfrowym Archiwum im. Józefa Burszty. Organizujemy także pozaakademickie warsztaty dźwiękowe (np. „Hi-fi Szczepin” w CSW we Wrocławiu, „Antropologiczne ucho” w ramach Bystrzańskich Warsztatów Antropologicznych, „Co słychać w domu? W poszukiwaniu dźwięków niezwykłych” w ramach projektu „5Zmysłów. Imaginarium” dla osób z niepełnosprawnościami w WTZ w Drzązgowie oraz OS w Chwałkowie). Możemy się poszczycić podcastami z udziałem Jamesa Clifforda czy Elizabeth C. Dunn, a także produkcją reportaży zrealizowanych przez profesjonalnych reporterów radiowych, takich jak Wanda Wasilewska z Radia Poznań, Mateusz Chłystun z Radia RMFM czy Anna Szamotuła z Radia Afera.
Sztuki nagrywania oraz edycji dźwięki nasi studenci mogą się uczyć na zajęciach prowadzonych przez dr Agatę Stanisz. Pracujemy na profesjonalnym sprzęcie do nagrywania. Pracownia Antropologii Audiowizualnej dysponuje rekorderami audio, mikrofonami reporterskimi oraz kierunkowymi, które pozostają do dyspozycji studentów zainteresowanych audioantropologią.
Jesteśmy otwarci na każdą formę współpracy i zachęcamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością umieścimy na stronie Antropofonu nagrania wykładów, seminariów, reportaży, które powstają poza UAM. Ponadto jesteśmy gotowi na realizację atrakcyjnych warsztatów dla każdego typu odbiorców – dzieci, młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, akademików chcących poznać nowe sposoby prowadzenia badań czy agencji marketingowych.
Kontakt: stanisz@amu.edu.pl