Seminarium 25.05.2021: Semantyka i pragmatyka rasizmu
24 maja 2021 | Karolina Dziubata
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Instytutowe Seminaria Antropologiczne organizowane przez Instytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu. Spotykamy się we wtorki na platformie MS Teams.
link do spotkania: https://tinyurl.com/4mwcy2rz
25.05.2021
Margaret Ohia-Nowak
Semantyka i pragmatyka rasizmu
Spotkanie poświęcone będzie przejawom rasizmu w polszczyźnie. Zaprezentuję na nim wyniki moich badań nad językiem codziennym i dyskursem medialnym prowadzonych w duchu krytycznej analizy dyskursu w latach 2009-2021. Przedstawię analizę podstawowych językowych wykładników dyskryminacji rasowej, m.in. dwóch słów na M i konstruowania pseudojęzyka osób czarnych. Odwołuję się w niej do pragmalingwistycznego internalizmu i eksternalistycznej teorii komunikacji aktów mowy, pokazując zarówno kontekst, jak i perlokucyjne skutki aktów komunikacyjnych, zwracam uwagę na to, że stosowność używania słów zależy od ich wpływu na myśli i uczucia odbiorcy, a nie tylko od intencji nadawcy. Moje obserwacje języka codziennego potwierdza także dyskurs medialny dotyczący osób naznaczonych „rasą”, ujawniający się w określonych tropach i strategiach retorycznych. Nie tylko w nich widać całkowitą dominację białej perspektywy opisu i ignorowanie marginalizowanych punktów widzenia i kontekstów.
Margaret Amaka Ohia-Nowak. Założycielka Centrum Intersekcjonalnej Sprawiedliwości w Polsce. Trenerka międzykulturowa i antydyskryminacyjna, ekspertka języka inkluzywnego. Współredaktorka Słownika Empatycznego Języka Polskiego. Obroniła doktorat z językoznawstwa o przejawach rasizmu w polszczyźnie w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Była stypendystką Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i stażystką w Centre for Race, Ethnicity and Migration w Londynie. Współpracuje m.in. z Cosmodernity Consultants, Polską Akcją Humanitarną i Wyższą Szkołą Europejską im. Józefa Tischnera. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego (SPPA). Członkini Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”.
—
Seminaria naukowe IAiE UAM stanowią forum otwartej dyskusji akademickiej na temat najnowszych publikacji przygotowywanych przez pracowników i doktorantów Instytutu oraz realizowanych przez nich badań i projektów. W ramach seminariów odbywają się także wykłady gościnne będące okazją do wymiany poglądów z badaczami z kraju i zagranicy reprezentującymi różne ośrodki oraz dyscypliny naukowe, którym bliskie jest podejście antropologiczne, kładące nacisk na analizowanie zjawisk kulturowych w powiązaniu z towarzyszącymi im procesami i relacjami społecznymi.
Seminaria mają charakter otwarty, ich adresatami są wszyscy zainteresowani, w tym zwłaszcza pracownicy, doktoranci i studenci IAiE. Celem spotkań jest inspirowanie aktywnego życia naukowego, integracja środowiska oraz popularyzacja antropologii społeczno-kulturowej.
Serdecznie zapraszamy!