4 kwietnia 2019

Absolwenci IEiAK w górach Wysokiego Atlasu zamontowali bibliotekę w szkole

4 kwietnia 2019 | Agata Stanisz

W marcu 2019 w szkole w Imaghouden w Wysokim Atlasie w Maroku odbyła się wyjątkowa uroczystość: oficjalne otwarcie biblioteki, pracowni plastycznej, zakończenie warsztatów plastycznych. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili: delegacja Ambasady Rzeczypospolitej Polski w Rabacie: Pan Sekretarz ds. dyplomacji publicznej i kulturalnej Andrzej Knopp, Pani Khadija El Kherrat, Pan Rachid Bizriken. Lokalne władze na czele z Caidat d’Ighrem Nougdal Mohammed Aaka oraz mieszkańcy plemienia. Projekt realizowany jest przez Fundację Atqi z udziałem m.in absolwentów IEiAK w Poznaniu (Anny Płygawko, Michała Jendrzejewskiego, Magdy Kielar, Darka Stachowiaka, Michała Wolskiego) oraz dzięki wsparciu i uczestnictwu dzieci i wielu instytucji z Polski.

Mamy nadzieję, że to symboliczne ,,Spotkania Kultur” u podnóża Wysokiego Atlasu, gesty przyjaźni, listy, biblioteka, warsztaty plastyczne staną się pretekstem do kolejnych działań i wsparcia społeczności plemienia Ait Tidili. Społeczności, która od 1990 roku nieustannie gości etnologów z IE i AK z Poznania. Dziękujemy Instytutowi Etnologii i Antropologii Kulturowej w Poznaniu za wsparcie i honorowy patronat nad projektem.

Szukran. Anna Płygawko