22 stycznia 2021

Nowy odcinek na Antropofonie: Antropologia lasu

22 stycznia 2021 | Agata Stanisz

Szanowni Państwo, serdecznie zachęcam do odsłuchu najnowszego epizodu Antropofonu na platformie Spotify. Podcast powstał w ramach Warsztatów podcastingowych, które prowadzę dla studentów naszego instytutu od października 2020 r do września 2021 r. Tym Razem jest to słuchowisko autorstwa Urszuli Małeckiej – studentki III roku I stopnia. — pozdrawiam Agata Stanisz

SŁUCHAJ PODCASTU

Co kryje się pod hasłem antropologia lasu? Co tworzy nasze relacje z drzewami? Co to znaczy, że las myśli? W podcaście opowiadam o nurcie w antropologii, który za przedmiot badań obiera łączenie społecznych światów ludzi z przyrodniczymi światami drzew.

Ula Małecka: studentka etnologii w IAiE UAM w Poznaniu, wiceprzewodnicząca Rady Samorządu Studentów Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa, stypendystka programu Erasmus. Prowadzi badania w nurcie antropologii lasu, jej zainteresowania badawcze krążą wokół antropologii zaangażowanej, środowiskowej i politycznej. Interesuje się redefiniowaniem pojęć, które określają ludzkie zależności z naturą.

Czytanki:

Konczal, A. A. (2017). Antropologia lasu. Leśnicy a percepcja i kształtowanie wizerunków przyrody w Polsce. Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN

Kohn, E. (2013). How forests think: Toward an anthropology beyond the human. Berkeley, Los Angeles, London: University of California Press.

Ingold, T. (2005). Kultura i postrzeganie środowiska. Przeł. G. Pożarlik. W: M. Kempny, E. Nowicka (red.), Badanie kultury. Elementy teorii kultury, 73-86. Warszawa: Wydawnictwo PWN.