31 stycznia 2020

Muzykalny UAM – koncert z udziałem naszych studentek i absolwentki

31 stycznia 2020 | Agata Stanisz

5 lutego o godz. 18.00 w Auli Lubrańskiego odbędzie się koncert rektorski z cyklu „Muzykalny UAM”. Wykonawcami koncertu będzie Chór Pogłosy i zespół kakofoNIKT. Koncert polecamy gorąco – „Chór Pogłosy” współtworzą nasze studentki: Ewa Tracz, Dominika Krzyżańska i Oliwia Jóźwiak oraz nasza absolwentka Dominika Szelążek.

Na program koncertu będą składać się utwory łączące za pomocą eksperymentalnej, industrialnej i sonorystycznej muzyki kompozycje sakralne z elementami polskiej muzyki ludowej – poprzez śpiew biały, polskie bębny obręczowe oraz baraban. Teksty do tych kompozycji dotyczą spersonifikowanych roślin przenikających się ze słowiańską mitologią i obrzędowością. Nadrzędną inspiracją przyświecającą projektowi są polskie tradycje hałasu – antymuzyki praktykowanej podczas obrzędów związanych z transformacjami pór roku i cykli wegetacji roślinnej oraz przesileniami słonecznymi wyznaczającymi święta przejścia kalendarza przedchrześcijańskiego oraz późniejsze wpływy kalendarza kościelnego.

Wstęp na koncert jest bezpłatny i nie ma konieczności rezerwacji wejściówek.

Wykonawcy:
kakofoNIKT od 13 lat porusza się na styku free improvisation, noise, industrial, field recording, muzyki konkretnej czy elektronicznej, instalacji i działań audiowizualnych oraz performatywnych. W niebywale szeroki zakres instrumentarium wchodzą na równych prawach śmieci, zabawki, przedmioty codziennego użytku, tradycyjne instrumenty, czy skomplikowane systemy elektroniczne. Zespół nie boi się eksperymentów, występów w najdziwniejszych formach i przestrzeniach, wycieczek w stronę awangardy i tradycji: muzyki teatralnej, rapu, elektronicznej orkiestry, opery improwizowanej, radykalnego performance, psychodelicznego rocka czy wielogodzinnych sesji medytacyjnych na granicy śnienia – zachowując w tych meandrach unikalną, wewnętrzną nić porozumienia i wypracowany przez lata styl. W 2018 roku KakofoNIKT rozpoczął współpracę z Chórem WSJO Canto-Cantare (obecnie Chór Pogłosy), działającym od 1996 roku, a od 2016 roku pod dyrygenturą poszukującej i niezwykle żywiołowej Joanny Sykulskiej.
„Nowa Tradycja” – koncert zarejestrowany w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego: :