21 lutego 2023

II edycja warsztatów „UX Research. Badania w procesie projektowania doświadczeń”

21 lutego 2023 | Karolina Dziubata

Styczniowe środy dla osób studenckich I i II roku II stopnia Etnologii mijają pod znakiem odkrywania nowych możliwości zawodowych.

4.01 rozpoczął się cykl spotkań w ramach II edycji warsztatów „UX Research. Badania w procesie projektowania doświadczeń”, które specjalnie dla IAiE UAM zaprojektowała Anna Kuszkowska, antropolożka i Senior UX Researcher. Spotkania organizowane były z inicjatywy dr Hannah Wadle, prowadzącej w semestrze zimowym 2022/2023 zajęcia „Warsztaty w instytucjach” dla studentek II roku.

Pierwszy warsztat stanowił wprowadzenie w świat badań User Experience Discovery oraz pomógł zrozumieć, że użyteczność jest najważniejszą składową projektowania doświadczeń. Prowadząca przybliżyła osobom uczestniczącym historię UX i najprzydatniejsze metody badawcze używane w procesie projektowania doświadczeń.

Drugi warsztat został poświęcony takim narzędziom w procesie UX jak: Audyt ekspercki, Testy użyteczności, Dobór próby i rekrutacji, Scenariusz badawczy, Moderacja, Analiza i tworzenie rekomendacji, Wcielania wyników w życie, a także Portfolio badawcze. Spotkanie to było bardzo kreatywnie angażujące osoby uczestniczące, ponieważ pojawiły się zadania, które miały wprowadzić osoby studenckie w proces projektowania doświadczeń.

Kolejne spotkanie przebiegało pod znakiem analizy filmów przedstawiających badaczy w trakcie testowania przygotowanych projektów. Dzięki temu osoby uczestniczące zobaczyły jak ważne miejsce w procesie projektowania zajmują badania użyteczności. Prowadząca podzieliła się wiedzą skąd pozyskać grupę badawczą, a także przydatnymi narzędziami do prowadzenia testów w grupie badawczej.

Ostatnie warsztaty głównie stanowiły kontynuację warsztatu dotyczącego testowania projektów. Prowadząca poświęciła jednak również sporo czasu na opisanie procesu raportowania wyników omawianych na  spotkaniu testów projektu. Spotkanie to domykało przeprowadzenie osób studenckich przez proces projektowania doświadczeń UX.

Dziękujemy pani Annie Kuszkowskiej za przeprowadzenie zajęć i liczymy, że w niedalekiej przyszłości wiedza zdobyta na warsztatach pozwoli osobom studenckim rozpocząć karierę w UX Research.

Zuzanna Nalepa (studentka)