25 stycznia 2021

Polskie pielęgniarki w Norwegii. Podcast CeBaM z udziałem prof. Izabelli Main

25 stycznia 2021 | Agata Stanisz

W imieniu zespołu Centrum Badań Migracyjnych zapraszam do wysłuchania podcastu z udziałem prof. Izabelli Main, w którym opowiada o projekcie WELLMIG i polskich pielęgniarkach w Norwegii. Podcast powstał w ramach współpracy CeBaM z Antropofonem.

SŁUCHAJ PODCASTU

Pozdrawiam: Agata Stanisz

Badania prowadzone w ramach WELLMIG ( “Migration for welfare”/“Migracja do dobrostanu/państwa socjalnego/opieki zdrowotnej w Norwegii przez pielęgniarki z Filipin, Polski i Szwecji”)  dotyczą imigracji i integracji pielęgniarek i pielęgniarzy, a zwłaszcza zbadaniu jak wykorzystując wykształcenie i doświadczenie zawodowe z krajów pochodzenia wnoszą wkład w norweskie instytucje opiekuńcze i zdrowotne. Jednocześnie imigranci mogą korzystać z socjalnych zabezpieczeń norweskiego państwa opiekuńczego. Projekt odnosi się też do kwestii relacji w pracy, możliwości zawodowych, równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz możliwości transnarodowego stylu życia. W projekcie uczestniczą trzy instytucje: liderem jest NOVA w ramach uniwersytetu Oslomet, na którym pracuje kierowniczka Marie Louise Seeberg, oraz jej zespół Aslaug Gotehus, Hans Christian Sandlie i Taylor Vaughn. Partnerem jest Centrum Badań Migracyjnych UAM – z udziałem Izabelli Main, Elżbiety Goździak i Marka Pawlaka oraz Peace Research Institute (PRIO) z Oslo z Martą Bivand Erdal i Jorgenem Carling. Projekt finansowany jest przez Norweską Radę Badawczą i trwa od 2016 do 2021 roku.