17 sierpnia 2020

Projekt „zielonych konferencji” nagrodzony w konkursie IDEAMU

17 sierpnia 2020 | Karolina Dziubata

Przyjazne środowisku i społecznie odpowiedzialne konferencje – doświadczenia z organizacji światowego kongresu antropologicznego podstawą uniwersyteckiego przewodnika.

Zespół z naszego Instytutu – prof. UAM dr hab. Natalia Bloch, dr Łukasz Kaczmarek i mgr Kamila Grześkowiak – przygotował projekt nagrodzony w tegorocznym konkursie IDEAMU, którego celem jest wdrażanie proekologicznych rozwiązań w UAM. Zwycięski projekt dotyczy opracowania przewodnika po dobrych praktykach w zakresie organizacji konferencji przyjaznych środowisku i społecznie odpowiedzialnych.

Powstanie on na podstawie naszych doświadczeń przy organizacji kongresu Międzynarodowej Unii Nauk Antropologicznych i Etnologicznych IUAES 2019, który odbył się w Poznaniu w minionym roku pod hasłem „Światowe solidarności”. Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się zorganizować wydarzenie na ponad 700 osób w sposób przyjazny środowisku i odpowiedzialny społecznie, jednocześnie nie zwiększając kosztów uczestnictwa. Spotkało się to z entuzjastycznym przyjęciem ze strony gości kongresu, którzy podkreślali, że była to najbardziej przemyślana pod każdym względem konferencja, w jakiej mieli okazję uczestniczyć. Organizacja kongresu została też doceniona przez tzw. branżę spotkań: otrzymaliśmy tytuł Ambasadora Kongresów Polskich – honorowe wyróżnienie przyznawane przez Polską Organizację Turystyczną oraz stowarzyszenie Konferencje i Kongresy Polskie organizatorom największych wydarzeń konferencyjnych w Polsce w danym roku.

Uznaliśmy, że warto podzielić się naszymi doświadczeniami z koleżankami i kolegami z UAM, którzy będą w przyszłości organizować konferencje, kongresy, seminaria i inne wydarzenia naukowe, tak aby nie kojarzyły się one z plastikowymi butelkami, byle jakimi gadżetami i niskiej jakości jedzeniem, ale z ideami niemarnowania, ponownego używania, sprawiedliwego handlu i recyklingu.

Artkuł w „Życiu Uniwersyteckim”: https://uniwersyteckie.pl/zycie/ideamu-2-zielone-projekty-nagrodzone

Artykuł w „Gazecie Wyborczej”: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26181615,kranowka-bedzie-modna-na-uam-jej-picie-pojawia-sie-w-dwoch.html?fbclid=IwAR13BFcNAkFD2OxCNgFPYd_qgZE45lQKAb7Zgx5VXpOsZukI0eATC1xkL44

Video: https://www.facebook.com/amupoznan/videos/738096850322790

Zdjęcie: Podczas przerwy na lunch wszystkie opakowania i naczynia były biodegradowalne, fot. E. Ebertowska.