3 grudnia 2021

Webinar CeBaM: Miejsca w mieście. Życie codzienne oraz percepcja przestrzeni przez ukraińskie migrantki w Poznaniu

3 grudnia 2021 | Karolina Dziubata

Centrum Badań Migracyjnych zaprasza na webinar, w którym Kamila Juruć, laureatka konkursu o MInigranty Migracyjne CeBaM, przedstawi referat: Miejsca w mieście. Życie codzienne oraz percepcja przestrzeni miejskiej przez ukraińskie migrantki żyjące w Poznaniu.

https://fb.me/e/1mC7pIT2h

Termin: 16 grudnia 2021, czwartek, godz. 10.00-11:30 (online, zoom). Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rejestrację pod adresem:
https://forms.gle/ebjSovorYDjSqZYt6

Miejsca w mieście.

Życie codzienne oraz percepcja przestrzeni miejskiej przez ukraińskie migrantki żyjące w Poznaniu.
Kamila Juruć – absolwentka Architektury na Wydziale Politechniki Poznańskiej oraz Spatial Strategies na Weißensee Academy of Art Berlin. Oprócz pracy w berlińskim biurze architektonicznym, prowadzi badania na temat wpływu migracji na rozwój miast, relacji kobiet z przestrzenią miejską oraz szeroko pojętą socjologią miast. Aktualnie zajmuje się także społecznym projektem Operation Himmelblick, którego celem jest krytyka gentryfikacji oraz komercjalizacji przestrzeni publicznych w Berlinie.

Niniejszy referat ukazuje badania na temat percepcji oraz świadomości przestrzennej ukraińskich migrantek żyjących w Poznaniu. Na podstawie ich codziennych doświadczeń autorka pokazuje z jednej strony, jakie są wyzwania i oczekiwania związane z ich życiem w Polsce. Z drugiej strony przedstawia zaś, jak im się mieszka w nowej przestrzeni, jak z niej korzystają i czy czują się tu bezpiecznie. Jaki wpływ na ich życie ma ilość nowej, ukraińskojęzycznej infrastruktury, która powstała w Poznaniu na przełomie lat 2015 – 2020, a także jakie znaczenie ma miasto, w którym aktualnie przebywają.

W polskim środowisku akademickim wciąż brakuje kompleksowych opracowań na temat wpływu migracji na rozwój miast. Co więcej – feministyczne ujęcie migracji jest także dość rzadko przedstawiane. Wobec tego niniejszy projekt zwraca szczególną uwagę na relacje społeczne i przestrzenne ukraińskich kobiet zamieszkałych w Polsce. Głównym elementem badawczym, oprócz wywiadów, są także ręcznie narysowane mapy Poznania, stworzone przez Ukrainki. Otóż, dzięki tej metodzie autorce udało się odkryć w jaki sposób kobiety poruszają się po mieście, jakie są ich formy spędzania wolnego czasu, a także które miejsca w mieście są dla nich ważne oraz wyjątkowe. Dzięki tej technice badawczej okazało się, że to co narysowane jest znacznie bardziej bogate i szczegółowe, niż to co powiedziane.


Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.

Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.

Do zobaczenia!