Biblioteka

Biblioteka Instytutu Antropologii i Etnologii współtworzy Bibliotekę Collegium Historicum jako Sekcja Etnologii i Antropologii Kulturowej. Specjalistyczny księgozbiór, liczący ponad 35 000 woluminów wydawnictw polskich i zagranicznych, należy do największych księgozbiorów etnologicznych w Polsce.

Godziny otwarcia biblioteki

  • poniedziałek – czwartek:  9.00 – 18.00
  • piątek: 9.30 – 14.45

W okresie wakacyjnym:

  • Poniedziałek – piątek: 9.30 – 14.45

Udostępnianie księgozbioru

Księgozbiór udostępniany jest na miejscu i wypożyczany na zewnątrz.

Do korzystania na miejscu przeznaczone są:

  • woluminy z wolnego dostępu oznaczone na grzbiecie czerwonym paskiem
  • czasopisma
  • encyklopedie, słowniki
  • wydawnictwa sprzed 1945 r.

Wypożyczenia na specjalnych zasadach:

  • wypożyczane na zewnątrz na 1 dzień – woluminy z wolnego dostępu oznaczone na grzbiecie pomarańczowym paskiem
  • pozostałe – udostępniane na miejscu

Do wypożyczenia na zewnątrz:

  • wszystkie woluminy z wolnego dostępu i magazynu nie mające innych oznaczeń

Wolny dostęp

Część biblioteki z wolnym dostępem do półek podzielona jest na sekcje, oznaczone kolorami i literami przy sygnaturach lokalnych. Sekcja Etnologii i Antropologii Kulturowej to kolor różowy i litera E w sygnaturze lokalnej. Pozostałe sekcje to Sekcja Archeologii – niebieska z literą A, Sekcja Historii – żółta z literą H, Sekcja Muzykologii – zielona z literą M i Sekcja Wschodoznawstwa – biała z literą W.

W wolnym dostępie Sekcji Etnologii i Antropologii Kulturowej znajdują się:

– czasopisma (ustawione tytułami w układzie alfabetycznym)

– książki ustawione w tematycznych działach (dokładna klasyfikacja dostępna jest na stronie Biblioteki Wydziału Historycznego w zakładce „Klasyfikacja – etnologia” http://bwh.amu.edu.pl/?page_id=83 )

W katalogu książki z wolnego dostępu oznaczone są sygnaturą lokalną (przy egzemplarzu nie ma przycisku zamów/zarezerwuj), informującą o dziale, w którym stoi dana pozycja (w wolnym dostępie książki szukamy po sygnaturze lokalnej).

Magazyn

Książki stojące w magazynie trzeba zamówić – w katalogu przy danym egzemplarzu jest przycisk zamów/zarezerwuj, umożliwiający dokonanie zamówienia. Po otrzymaniu drogą mailową informacji o zrealizowaniu zamówienia przez bibliotekę książki należy odebrać w wypożyczalni Biblioteki Collegium Historicum w ciągu 6 dni.

Katalog biblioteczny

Katalog biblioteczny obejmuje wszystkie biblioteki systemu bibliotecznego UAM, tj. Bibliotekę Uniwersytecką i wszystkie biblioteki wydziałowe.

Jest dostępny pod adresem:

https://uam-hip.pfsl.poznan.pl/ipac20/ipac.jsp?profile=