22 stycznia 2024

Seminarium 23.01.2024 / “Wszyscy młodzi chcą wyjechać”. Chęć i możliwość migracji z obozów dla uchodźców i uchodźczyń saharyjskich w Tindouf (Algieria) / Marta Kluszczyńska

22 stycznia 2024 | Karolina Dziubata

Serdecznie zapraszamy na seminarium naukowe z udziałem mgr Marty Kluszczyńskiej, które odbędzie się 23 stycznia 2024 roku o godz. 09:30 w sali 2.122.

“Wszyscy młodzi chcą wyjechać”. Chęć i możliwość migracji z obozów dla uchodźców i uchodźczyń saharyjskich w Tindouf (Algieria)

Tytułowe zdanie często wypowiadane jest przez Saharyjczyków i Saharyjki mieszkających w Algierii oraz tych, którzy wyjechali do Hiszpanii. Ta chęć migrowania związana jest z warunkami życia w obozach, położonych w jednym z najmniej przyjaznych człowiekowi fragmentów saharyjskiej pustyni, ale i kulturowych aspektów sprawczości. Ta chęć migracji rzadko może być jednak zrealizowana, ze względu na ograniczenia migracji.

Podczas seminarium przedstawię aktualną sytuację saharyjskich uchodźców i uchodźczyń, rysując tło marzeń o wyjeździe, na które wpływają strukturalne, ekonomiczne oraz kulturowe uwarunkowania, a także analizując możliwości migracji.


Marta Kluszczyńska (doktorantka Instytutu Antropologii i Etnologii, członkini Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W ramach badań do pracy doktorskiej i grantu NCN prowadziła badania terenowe w Hiszpanii i Algierii, starając się zrozumieć i opisać, w jaki sposób Saharyjczycy i Saharyjki odczuwają, praktykują i opowiadają o codzienności, wartościach, rosnących potrzebach ekonomicznych i nierównościach.