Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach oraz Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zapraszają na uroczyste podsumowanie projektu badawczego „Spotkajmy się na ławeczce”. Pomysłodawczynią i organizatorką badań jest Alina Dębowska – kierowniczka Muzeum w Bielsku oraz nasza Absolwentka.

Realizatorem projektu, którego celem było zinwentaryzowanie jak największej liczby ręczników ludowych w gminie Boćki, Brańsk, Rudka i Wyszki było Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Ze względu na dużą skalę projektu do współpracy zaproszono także naszych studentów oraz studentki Uniwersytetu Państwowego im. A. Puszkina w Brześciu. Podczas spotkania podsumowującego projekt zostaną zaprezentowane wyniki badań stanowiące kolejny istotny element składający się na ogólny obraz stanu zachowania ręczników ludowych w powiecie.

Z naszego Instytutu w badaniach w roku 2017 brali udział: Martyna Szałek, Olga Wiraszka, Ola Dzik, Ania Kosmaczewska, Ewelina Panek, Marcin Mielewczyk oraz Anna Weronika Brzezińska.

Wzorem lat ubiegłych badania miały charakter kompleksowy i prowadzono je we wszystkich miejscowościach wymienionych gmin. Oczywiście z różnym skutkiem, niemniej jednak należy przyznać, że rekonesans prowadzony w ramach projektu „Spotkajmy się na ławeczce” spowodował pozyskanie nie tylko nowych informacji, ale również nowego rodzaju danych, pozwalających w jeszcze szerszym kontekście wniknąć w temat. Projekt „Spotkajmy się na ławeczce” pozwala mu się przyjrzeć z zupełnie nowej perspektywy. Już w tym momencie wiadomo, że skala pozyskanych danych z czterech gmin stwarza możliwość określenia nie tylko obszaru występowania ręczników, kierunków ich migracji, przenikania się wpływów w ornamentyce, ale również przyjrzenia się im w kontekście religijnym. Te i wiele innych spraw związanych z projektem będzie poruszonych podczas podsumowania, na które serdecznie zapraszamy.

Spotkanie odbędzie się 17 grudnia o godz. 14.00 w siedzibie GOK w Boćkach.

DSC5165

Dlaczego warto studiowac etnologie prawaCreole logobanneretnowiki logoPlanSeminariow

skne