30 maja uczestnicy zajęć Polskie grupy wyznaniowe i Antropologia religii, wyjechali pod opieką prof. Katarzyny Marciniak do Łodzi. Celem wyjazdu było poznanie wielokulturowego dziedzictwa tego miasta, przy szczególnym uwzględnieniu jego krajobrazu sakralnego. Pierwszym przystankiem na trasie był okazały cmentarz żydowski, mieszczący się na 42 ha powierzchni. Znajdują się tu pochówki ok. 230 tysięcy osób. Wzrok przyciągają nie tylko różnorodne motywy zdobnicze na macewach, ale także górujące nad pozostałymi miejscami pochówków grobowce, w tym największy, należący do Izraela Poznańskiego. Z terenem cmentarza, na którym „tłoczą się” nagrobki, mocno kontrastuje pusta przestrzeń po zlikwidowanym getcie łódzkim. Poza cmentarzem, uczestnicy mieli okazję zobaczyć jeszcze inne miejsca związane z funkcjonowaniem kultury żydowskiej jak dom przedpogrzebowy, synagogę i siedzibę gminy żydowskiej.

Kolejnym obiektem, który znalazł się na trasie wycieczki, była cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego. W cerkwi, pośród wielu ikon, znajdziemy także niezwykle popularne przedstawienie Matki Boskiej Pokrow z wizerunkiem św. Romana. Co ciekawe, ślady po obecności prawosławnych mieszkańców Łodzi można jeszcze odnaleźć na nielicznych kamienicach, na których zachowały się napisy wykonane cyrylicą.

Ostatnia część wyjazdu poświęcona była ewangelikom, którzy współtworzyli (i współtworzą nadal) rzeczywistość miasta czterech kultur. W kościele pod wezwaniem św. Mateusza szczególną uwagę zwracają kolorowe witraże. Przestrzeń kościoła, dzięki uprzejmości pastora, można podziwiać nie tylko z nawy głównej, ale także z charakterystycznych balkonów bocznych. Po zwiedzeniu świątyni, przyszła pora na stary cmentarz ewangelicki przy ul. Ogrodowej. Centralnym punktem nekropoli jest neogotyckie mauzoleum Karola Scheiblera, uwagę zwracają też inne nagrobki, jak chociażby miejsce wiecznego spoczynku Sofii Bidermann, którą włoski artysta przedstawił jako Anioła Stróża.

 

IMG 0009   IMG 0010 IMG 0011  IMG 0012
   IMG 0016  IMG 0015  IMG 0014
 IMG 0021  IMG 0022  IMG 0059  IMG 0053

Dlaczego warto studiowac etnologie prawaCreole logobanneretnowiki logoPlanSeminariow

 skne