doktorantka

wosinska

Pokój: 502
Dyżur (semestr letni 2011/2012):

poniedziałek 12:00 - 13:00
wtorek 13:00 - 14:30
 
tel: 61 829 4722
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 

Ogłoszenia dla studentów:
 
 
 

 

Zajęcia dydaktyczne

 
Monografia regionalna: Europa - Muzyka tradycyjna we współczesnej Europie
Sztutowo czy Stutthof? Oswajanie krajobrazu kulturowego
Ludobójstwo w perspektywie antropologicznej (Warsztaty etnologiczne)
Wstęp do antropologii muzyki
 
 
Zainteresowania badawcze


Antropologia pamięci: problem pamięci i niepamięci w kontekście indywidualnym i społecznym; problem drugiego pokolenia, pamięć historyczna a prowadzenie polityki historycznej; budowanie narracji o pamięci trudnej (m.in. transmisja pokoleniowa doświadczeń wojennych), prowadzenie wywiadu etnograficznego z informatorami wykazującymi zaburzenia pamięci.

Antropologia przestrzeni: analiza funkcjonowania przestrzeni naznaczonych (wojną, katastrofą naturalną itp.) w przestrzeni społecznej, profanacje przestrzeni, analiza miejsc pamięci i niepamięci, problem sentymentalizacji przestrzeni i miejsc dzieciństwa, społeczny wymiar ekshumacji, teoria soundscape 

Etnomuzykologia: muzyka tradycyjna i jej społeczna percepcja w ujęciu antropologicznym, współczesny folklor w praktyce (wykonawstwo – prowadzenie warsztatów ze śpiewu archaicznego), metodologia etnomuzykologii – integracja metod etnologicznych i muzykologicznych, pieśni wielogłosowymi w południowej Bułgarii (Rodopy)

Etyka badawcza: badania etnologiczne w rejonach konfliktu, postępowanie badacza w pracy z ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej; zjawisko traumy; wątki autoetnograficzne w badaniach antropologicznych 

 

 
Udział w grantach i projektach badawczych


Tytuł: Określenie potencjału edukacyjnego instytucji upowszechniania kultury województwa wielkopolskiego w zakresie oferty dla dzieci i młodzieży (na przykładzie muzeów etnograficznych i regionalnych oraz skansenów)
Grantodawca: Narodowe Centrum Kultury
Rodzaj grantu: Program „Obserwatorium kultury 2010”
Okres realizacji: 2010
Funkcja: ekspert

Badania terenowe: 

2010: Oswajanie wielokulturowego krajobrazu Żuław – Sztutowo czy Stutthof? Oswajanie krajobrazu kulturowego.

2008-2009: Groby masowe w Ponarach. Etnologiczne metody badawcze w przestrzeni traumy i konfliktu (Litwa)

2008: Dziedzictwo kulturowe Żuław (powiat nowodworski)

2007-2008: Oko za oko, ząb za ząb, czyli badanie i rekonstrukcja wzajemnych wpływów interkulturowych między Polską a Skandynawią (Jutlandia / Poznań)

2005: Etnomuzykologiczne badania terenowe na Lubelszczyźnie prowadzone pod patronatem Fundacja Muzyki Kresów: Wesele żydowskie na Roztoczyźnie

 
Najważniejsze publikacje


Do kogo należy ta ziemia? Postrzeganie, wyobrażanie i doświadczenie grobów masowych przez mieszkańców Ponar. Próba kategoryzacji, [w:] Materiały z X Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Sesji Studentów Archeologii pt.: Współczesna Przeszłość, Poznań: Wydawnictwo KNSA, 2009, s. 79-96.

[wspólnie z: Anna W. Brzezińska], Ukraińcy na Żuławach – szok kulturowy jako wspólna pamięć i osobiste i osobiste doświadczenie, [w:] Żuławy w poszukiwaniu tożsamości. Materiały z sesji naukowej zorganizowanej 15 listopada 2008 roku przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UŚ w Cieszynie, Pruszcz Gdański: Wydawnictwo JASNE, Muzeum Narodowe w Gdańsku, 2009, s. 49-60.

[wspólnie z: Anna W. Brzezińska], Nieistnienie folkloru kociewskiego. Dokumentacja tańców kociewskich przez Witolda Nalepę, „Rydwan”. Roczniki Muzealne Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, nr 1(3), 2008, s. 225-235.

 
Przynależność do towarzystw naukowych i innych stowarzyszeń


polskie:
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze 
Stowarzyszenie Dom Tańca
Fundacja Barak Kultury
Polsko-Niemiecka Fundacja Pomost
 
 
Praca doktorska


Rok rozpoczęcia studiów doktoranckich: 2009
Rok otwarcia przewodu doktorskiego: 2011
Tytuł: Tożsamość ocalałych. Antropologiczne studium doświadczenia traumatycznego na przykładzie Ruandy
Promotor: prof. dr hab. Katarzyna Kaniowska

 

 

rekrutacjaDlaczego warto studiowac etnologie prawaCreole logobanneretnowiki logoPlanSeminariow Wydzial Historyczny maly