doktorantka

wosinska

Pokój: 502
Dyżur (semestr letni 2011/2012):

poniedziałek 12:00 - 13:00
wtorek 13:00 - 14:30

tel: 61 829 4722

Ogłoszenia dla studentów:

Zajęcia dydaktyczne

Monografia regionalna: Europa - Muzyka tradycyjna we współczesnej Europie
Sztutowo czy Stutthof? Oswajanie krajobrazu kulturowego
Ludobójstwo w perspektywie antropologicznej (Warsztaty etnologiczne)
Wstęp do antropologii muzyki

Zainteresowania badawcze

Antropologia pamięci: problem pamięci i niepamięci w kontekście indywidualnym i społecznym; problem drugiego pokolenia, pamięć historyczna a prowadzenie polityki historycznej; budowanie narracji o pamięci trudnej (m.in. transmisja pokoleniowa doświadczeń wojennych), prowadzenie wywiadu etnograficznego z informatorami wykazującymi zaburzenia pamięci.

Antropologia przestrzeni: analiza funkcjonowania przestrzeni naznaczonych (wojną, katastrofą naturalną itp.) w przestrzeni społecznej, profanacje przestrzeni, analiza miejsc pamięci i niepamięci, problem sentymentalizacji przestrzeni i miejsc dzieciństwa, społeczny wymiar ekshumacji, teoria soundscape

Etnomuzykologia: muzyka tradycyjna i jej społeczna percepcja w ujęciu antropologicznym, współczesny folklor w praktyce (wykonawstwo – prowadzenie warsztatów ze śpiewu archaicznego), metodologia etnomuzykologii – integracja metod etnologicznych i muzykologicznych, pieśni wielogłosowymi w południowej Bułgarii (Rodopy)

Etyka badawcza: badania etnologiczne w rejonach konfliktu, postępowanie badacza w pracy z ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej; zjawisko traumy; wątki autoetnograficzne w badaniach antropologicznych

Udział w grantach i projektach badawczych

Tytuł: Określenie potencjału edukacyjnego instytucji upowszechniania kultury województwa wielkopolskiego w zakresie oferty dla dzieci i młodzieży (na przykładzie muzeów etnograficznych i regionalnych oraz skansenów)
Grantodawca: Narodowe Centrum Kultury
Rodzaj grantu: Program „Obserwatorium kultury 2010”
Okres realizacji: 2010
Funkcja: ekspert

Badania terenowe:

2010: Oswajanie wielokulturowego krajobrazu Żuław – Sztutowo czy Stutthof? Oswajanie krajobrazu kulturowego.

2008-2009: Groby masowe w Ponarach. Etnologiczne metody badawcze w przestrzeni traumy i konfliktu (Litwa)

2008: Dziedzictwo kulturowe Żuław (powiat nowodworski)

2007-2008: Oko za oko, ząb za ząb, czyli badanie i rekonstrukcja wzajemnych wpływów interkulturowych między Polską a Skandynawią (Jutlandia / Poznań)

2005: Etnomuzykologiczne badania terenowe na Lubelszczyźnie prowadzone pod patronatem Fundacja Muzyki Kresów: Wesele żydowskie na Roztoczyźnie

Najważniejsze publikacje

Do kogo należy ta ziemia? Postrzeganie, wyobrażanie i doświadczenie grobów masowych przez mieszkańców Ponar. Próba kategoryzacji, [w:] Materiały z X Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Sesji Studentów Archeologii pt.: Współczesna Przeszłość, Poznań: Wydawnictwo KNSA, 2009, s. 79-96.

[wspólnie z: Anna W. Brzezińska], Ukraińcy na Żuławach – szok kulturowy jako wspólna pamięć i osobiste i osobiste doświadczenie, [w:] Żuławy w poszukiwaniu tożsamości. Materiały z sesji naukowej zorganizowanej 15 listopada 2008 roku przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UŚ w Cieszynie, Pruszcz Gdański: Wydawnictwo JASNE, Muzeum Narodowe w Gdańsku, 2009, s. 49-60.

[wspólnie z: Anna W. Brzezińska], Nieistnienie folkloru kociewskiego. Dokumentacja tańców kociewskich przez Witolda Nalepę, „Rydwan”. Roczniki Muzealne Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, nr 1(3), 2008, s. 225-235.

Przynależność do towarzystw naukowych i innych stowarzyszeń

polskie:
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
Stowarzyszenie Dom Tańca
Fundacja Barak Kultury
Polsko-Niemiecka Fundacja Pomost

Praca doktorska

Rok rozpoczęcia studiów doktoranckich: 2009
Rok otwarcia przewodu doktorskiego: 2011
Tytuł: Tożsamość ocalałych. Antropologiczne studium doświadczenia traumatycznego na przykładzie Ruandy
Promotor: prof. dr hab. Katarzyna Kaniowska

rekrutacjaDlaczego warto studiowac etnologie prawaCreole logobanneretnowiki logoPlanSeminariow Wydzial Historyczny maly