Poniedziałek, 03.04.2017 w godz. 14:30-17:00, s. 1.63 (na parterze Collegium Historicum)

Celem spotkania jest wymiana doświadczeń badawczych na temat problematyki ekologicznych wspólnot, utopii lub now-topii, które proponują alternatywny do kapitalistycznego i miejskiego styl życia. Mówić będziemy o trzech przykładach etnograficznych z różnych części Europy oraz o podejściu metodologicznym, wykorzystywanym w tego rodzaju badaniach. Zastanawiać się będziemy także na tym, w jaki sposób w praktyce inicjatywy agroekologiczne są alternatywą do kultury i gospodarki kapitalistycznej.

Goście:

Marcin Krassowski

Antropolog kultury, absolwent kulturoznawstwa i filozofii w kolegium MISH UW, doktorant na Wydziale „Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie, od 2015 roku, prowadzi własny projekt badawczy poświęcony europejskim ekowioskom. Od 2015 roku prowadzi projekt badawczy poświęcony europejskim ekowioskom. Nie wyznacza sobie konkretnego tematu badań, ale stara się myśleć o ekowioskach holistycznie oraz skupiać się na punkcie widzenia osób w nich żyjących.

Wojtek Mejor

Studiuje Kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej, UW. Prowadzi badania w postwzrostowym centrum Can Decreix w miejscowości Cerbère we francuskim regionie Rousillon. Korzystając z metod antropologii zmysłów opisuje doświadczenie życia wewnątrz projektu, bada jak ma się ono do mainstreamowego otoczenia i co ma do zaoferowania osobom niezwiązanym z ruchem postwzrost.

Alicja Maciejewska

Studiuje etnologię w IEiAK, UAM. Studia na etnologii wzbudziły jej zainteresowanie ruchem postwzrost i chęć przekonania się na własnej skórze, jak alternatywa w postaci ekologicznej wspólnoty może działać w praktyce. Przeprowadziła badania etnograficzne w jednej z takich wspólnot. Na tej podstawie stara się odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle, a jeśli tak, to w jakim stopniu, ekologiczna wspólnota intencjonalna może być alternatywą dla społeczeństwa kapitalistycznego.

Moderatorka:
Agata Hummel, IEiAK, UAM. Prowadzi badania nt. agroekologicznych inicjatyw w Katalonii.

Organizatorzy:  Studenckie Koło Naukowe przy IEiAK UAM, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM

rekrutacjaDlaczego warto studiowac etnologie prawaCreole logobanneretnowiki logoPlanSeminariow