Charakterystyczne mrowienie, które towarzyszy schnącej na skórze hennie może dostarczyć dyskomfortu, jednak czego się nie robi dla piękna i dostatniego życia? Odgoni złe moce, uleczy, zapewni płodność i szczęśliwe pożycie w małżeństwie. To właśnie magiczne właściwości henny czynią ją tak bardzo pożądaną i wciąż żywą w kulturze marokańskiej.

 

   Henna jest zjawiskiem kulturowym najbardziej charakterystycznym dla terenów Indii i krajów arabskich. Gęsta pasta powstała z sproszkowanej lawsonii bezbronnej (lac. Lawsonia inermis) zmieszanej głównie z wodą, nakładana jest na dłonie i stopy tworząc misterne roślinne lub geometryczne wzory. Malowanie skóry – popularny wśród kobiet zabieg upiększający, ma również bardziej duchowy charakter rytuału przejścia – nabycia nowych ról społecznych: żony i z czasem matki. Nakładanie henny towarzyszy bowiem przygotowaniom do zaślubin.

 

   Podczas berberskiego wesela wzięłyśmy czynny udział w rytuale henny. Panna młoda, siedząc cierpliwie, poddawana była długim i żmudnym zabiegom nakładania i dalej suszenia henny, podczas gdy wokół trwała zabawa. Wszystko to aby przypodobać się przyszłemu mężowi. Ponieważ nazajutrz cała nasza grupa miała uczestniczyć w oficjalnej ceremonii zaślubin, my – dziewczyny musiałyśmy stać się integralną częścią miejscowej kultury i obyczaju. Zostałyśmy ubrane w tradycyjne stroje, nasze dłonie zostały pokryte henną o delikatnym florystycznym wzorze, zniknęły wszelkie bariery i stałyśmy się częścią wydarzenia, tańcząc i świętując wraz z rodziną.

  

  Po powrocie do Marakeszu udało nam się jeszcze skorzystać z usług jednej z kobiet wykonującej hennę na słąwnym placu Dżemaa al-Fna. Było to doświadczenie iście turystyczne i całe szczęście nie musiałyśmy wykazywać się cnotą cierpliwości, gdyż Fatima wykonała wybrane przez nas wzory w ekspresowym tempie, co zaowocowało wysoką ceną - 400 dirhamów (40 euro). Po chwili negocjacji udało się obniżyć cenę i odłożyć ostatnie pieniądze na taksówkę na lotnisko, rozpoczynając tym samym drogę powrotną do domu.

 

Joanna Żurawska

 

henna 1

Niczym rękawiczki - wierzch dłoni

 

Wnętrze dłoni

 

Berberski warsztat - stopy muszą być gęsto pokryte henną

Ostatnie poprawki

 

 

 

Nasz czas na hennę, a panna młoda, wchodząc w dorosłe życie musi

nauczyc się cierpliwości, przed nią godziny suszenia henny

henna 6

Warsztat - hennę należy nakładać szybko, ale precyzyjnie

 

 

henna 7

Nasze wzory - dużo skromniejsze, koronkowe zdobienia

przysługują tylko pannie młodej

henna 8

...suszymy w marokańskim słońcu1

 

 

henna 9

Marrakesz, dzieło Fatimy - podobno brokat przyśpiesza schnięcie barwnika