W imieniu Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM zapraszamy Państwa na wykład pt. Karmiąc Matkę Ziemię. Rytuał haywakuy jako soczewka ontologii Indian Q'eros z Peru, który wygłosi mgr Anna Przytomska. Wykład odbędzie się 16 stycznia br. o godz. 17.00 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adres: ul. Umultowska 89D (kampus Morasko). Sala Burszty, 1 piętro. W załączeniu streszczenie wykładu.

Anna Przytomska - antropolożka kulturowa, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Prowadzi badania terenowe w Andach ekwadorskich i peruwiańskich wśród Indian Keczua. Badawczo zajmuję się medycyną indiańską, szamanizmem, relacjami człowiek-natura. Kierowniczka projektu grantowego (Preludium 8, NCN) pt. Ontologia andyjska w ujęciu antropologicznym. Studia nad tubylczą koncepcją relacji "człowiek-natura" na przykładzie keczuańskiej społeczności Q'ero, Peru (2015-2018). Przygotowuje pracę doktorską pt. Ludzie i nie-ludzie. Ontologia andyjska na przykładzie keczuańskiej społeczności Q’ero z Peru w ujęciu antropologicznym.

Poznańskie Seminaria Amerykanistyczne to cykl interdyscyplinarnych spotkań naukowych organizowanych przy Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu z inicjatywy doktorantów Zakładu Studiów Pozaeuropejskich. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, podczas których zaproszony gość zaprezentuje autorski wykład poświęcony tematyce z zakresu studiów latynoamerykańskich. Główną ideą seminariów jest dyskusja nad problematyką społeczno-kulturowego zróżnicowania Ameryki Łacińskiej, a także dzielenie się doświadczeniem badań terenowych. Punktem wyjścia do dyskusji jest wspólny obszar – Ameryka Łacińska, która stać się ma przyczynkiem do dyskusji, nie zaś jej ograniczeniem. Tym samym do udziału w seminariach zapraszamy wszystkich zainteresowanych problemami badawczymi, które stanowią wyzwania dla amerykanistów. Inicjatywa ta ma na celu naukową integrację środowiska amerykanistów oraz wzmocnienie praktyki interdyscyplinarnej dyskusji naukowej.

Z poważaniem,

Organizatorzy:

Mgr Paweł Chyc

Mgr Anna Przytomska

Dr Agata Hummel

Opiekun naukowy:

Prof. Dr hab. Aleksander Posern-Zieliński

rekrutacjaDlaczego warto studiowac etnologie prawaCreole logobanneretnowiki logoPlanSeminariow Wydzial Historyczny maly