23 listopada 2016 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu odbył się Nadzwyczajny Zjazd Etnologów i Antropologów Polskich, którego intencją było stworzenie forum debaty nad miejscem antropologii w przestrzeni publicznej oraz jej rolą i powinnością w obliczu dyskryminacji i mowy nienawiści.

 

Inicjatorem spotkania był Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, a pomysł ten poparły i wsparły organizacyjnie 23 instytucje, wśród nich jednostki uniwersyteckie, muzea i stowarzyszenia. Idea spotkania etnologów i antropologów kulturowych i społecznych spotkała się z wyrazami poparcia naukowców nie tylko z Polski, ale i z całego świata (m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Bułgaria, Filipy, Argentyna, Włochy).

 

W wydarzeniu wzięło udział ponad 250 osób, które przyjechały do Poznania z całej Polski. W pierwszej części głos zabrali przedstawiciele instytucji i organizacji współorganizujących Zjazd. Pod koniec tej części odczytano „Manifest Etnologów i Antropologów Polskich przeciw Dyskryminacji”, który został przejęty przez aklamację. Jego treść jest dostępna w trzech wersjach językowych angielskiej, rosyjskiej oraz ukraińskiej. Manifest został podpisany przez wszystkie uczestniczki i uczestników wydarzenia.

 

Druga część miała charakter „hyde parku”, podczas której wszyscy mogli zabrać głos. Wspólnie starano się odpowiedzieć na cztery – postawione przez organizatorów pytania: (1) Jaka jest rola antropologii i antropologów w przestrzeni publicznej? (2) Czy antropologia może być apolityczna? (3) Czy antropologia powinna być społecznie zaangażowana? raz (4) Jak możemy budować i wspierać otwarte społeczeństwo obywatelskie?

 

Integralna częścią Zjazdu było spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Wszyscy jesteśmy migrantami”, której organizatorem jest Centrum Kultury ZAMEK, a partnerami jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Centrum Badań Migracyjnych UAM.

 

Nagranie pierwszej części Zjazdu

Wydarzenie w serwisie Facebook

Artykuł w Gazecie Wyborczej (publ. 24.11.2016)

Fot.K.Dziubata1

rekrutacjaDlaczego warto studiowac etnologie prawaCreole logobanneretnowiki logoPlanSeminariow Wydzial Historyczny maly