SAM 2930

Krajobraz kulturowy i społeczny Żuław Elbląskich

pod redakcją Anny Weroniki Brzezińskiej, Urszuli Wróblewskiej i Piotra Szwieca
Wydawnictwo OPALGRAF, Opalenica [2012]

Prezentowana książka jest zbiorem artykułów będących efektem interdyscyplinarnych badań terenowych przeprowadzonych na terenie Żuław Elbląskich w lipcu 2010 roku. Wspólną pracę nad udokumentowaniem żuławskich wyróżników kulturowych podjęli architekci, etnolodzy, kulturoznawcy i pedagodzy z kilku ośrodków naukowych: Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Uniwersytetu Artystycznego z Poznania, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Śląskiego z Cieszyna i Uniwersytetu Gdańskiego podjęli trud zbadania i udokumentowania krajobrazu kulturowego Żuław. Podczas prawie dwutygodniowych warsztatów interdyscyplinarne zespoły badawcze przeprowadzały badania na terenie czterech gmin żuławskich – Stare Pole, Markusy, Gronowo Elbląskie i Elbląg. W ramach projektu badawczego pod nazwą ,,Krajobraz kulturowy Żuław Elbląskich” przeprowadzano wywiady kwestionariuszowe z mieszkańcami, dokumentowano zabytki kultury materialnej, inwentaryzowano zabytki budynków mieszkalnych oraz analizowano kroniki szkolne. Kilkadziesiąt wywiadów, rysunki i pomiary oraz bogata dokumentacja zdjęciowa i archiwalna to efekt badań, których część została zaprezentowana podczas konferencji współorganizowanej z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, która miała miejsce 26 listopada 2010 roku w Sali Staromiejskiej.
Repozytorium AMUR: http://hdl.handle.net/10593/2653

rekrutacjaDlaczego warto studiowac etnologie prawaCreole logobanneretnowiki logoPlanSeminariow Wydzial Historyczny maly