11 listopada 2019

Zwycięzcy I Konkursu Spotkania Kultur „Zostań etnologiem”

11 listopada 2019 | Anna Weronika Brzezińska

Od naszych Absolwentek otrzymaliśmy wspaniały prezent z okazji naszych setnych urodzin! W tym roku Fundacja Atqi zorganizowała cykl spotkań z młodymi mieszkankami i mieszkańcami Wielkopolski, które były częścią projektu ,,Etnologia dla dzieci na 100 lecie poznańskiej etnologii”. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego pod honorowym patronatem naszego Instytutu. Poniżej wklejamy informację o laureatkach i laureatach konkursu:

„Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w I Konkursie Spotkania Kultur ,,Zostań etnologiem”. Każda nadesłana praca to wyjątkowe dzieło upamiętniające 100-lecie poznańskiej etnologii. Jury jest pod ogromnym wrażeniem, że autorki i autorzy zgłębili temat etnologii i warsztat pracy etnologa. I że w tak niezwykły, plastyczny sposób przedstawili temat konkursu.

Na konkurs nadesłano 275 prac. Jury w składzie: dr etnologii, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Olga Kwiatkowska, absolwentka ASP w Poznaniu, edukatorka artystyczna Joanna Markisz, absolwentka Wydziału Geografii UAM w Poznaniu, pedagog Ada Widawska, absolwentki Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu: Magda Kielar i Anna Płygawko, wybrało z każdej szkoły po 5 prac, a następnie 4 prace – głównych laureatów. Obrady trwały ‪od 1 do 6‬ listopada 2019.

Konkurs został zrealizowany w ramach projektu ,,Spotkania Kultur. Etnologia dla dzieci na 100-lecie poznańskiej etnologii” i dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Jury postanowiło przyznać:

I nagroda – aparat fotograficzny Canon Alicji Tomaszewskiej z klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie, za etnograficzne udokumentowanie obrzędu Kominiarzy (Niedźwiedzi) w Zbrudzewie pod Śremem. Praca przedstawia drugi dzień świąt wielkanocnych i grupę chłopców, którzy przebrani ‪m.in.‬ za kominiarzy ,,murzą” dziewczyny specjalnym mazidłem z sadzy. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie są zaangażowane w organizację tego wydarzenia w czasie którego zbierają środki na cele charytatywne. Między innymi dzięki ich zaangażowaniu do dziś ten obrzęd przetrwał. Mamy nadzieję, że główna nagroda – aparat fotograficzny pomoże zwyciężczyni w dalszym dokumentowaniu tego zwyczaju. Tak jak robił to przed 100 laty Jan Horowski, pedagog, etnolog z zamiłowania, dokumentalista obrzędowości i kultury ludowej z okolic Śremu. Gratulujemy Alicji!

II nagroda ex aequo
Książka ,,Mapy” z Wydawnictwa Dwie Siostry, ufundowana przez Panią Marzena Kędra Dyrektor Cogito – Bezpłatna Szkoła i Przedszkole w Poznaniu, dla Julii Matysiak z klasy VII C ze Szkoły Podstawowej w Opatówku, za oryginalne przedstawienie etnologa w pracy.
Książka ,,Mapy” (wersja angielska) z Wydawnictwa Dwie Siostry, ufundowana przez Pana Dyrektora Jerzy Kondras Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie, dla Udahar Sharam, lat 8, ze Szkoły Podstawowej International School of Poznań, za wyobraźnię plastyczną i oryginalną interpretację pracy etnologa – badacza kultury Indii.

III nagroda – termos oraz pendrive z historycznym logo 100-lecie etnologii, ufundowane przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, dla Michaliny Biechońskiej z klasy VB z Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito, za precyzyjne przedstawienie etnologa w terenie

Ponadto Jury za udział w konkursie i podjęcie wyzwania interpretacji pracy etnologa wyróżniło prace dzieci (z pozostałych szkół) :

Wojtek Jahns IA, ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Śremie;
Gaja Kokocińska, klasa VI B, ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie;
Helena Szymkowiak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Śremie;
Nicola Urbańczak, klasa V B, ze Szkoły Podstawowej w Nochowie;
Alex Waluciak, klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Pyszącej.

Autorki i autorzy wyróżnionych prac otrzymują ,,Zestaw etnologa” ufundowany przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Zestaw zawiera: notatnik, kubek, długopis, ołówek i teczkę w firmowych torbach uniwersyteckich z historycznym logo 100-lecia etnologii.

W listopadzie prace konkursowe będzie można obejrzeć na wystawach w bibliotekach na terenie Wielkopolski. Pojawią się również na stronie fundacjaatqi.org.pl oraz spotkaniakultur.org.pl.”

[zobacz post]